Europoslanci chtějí potopit Junckera kvůli LuxLeaks

předseda EK Jean-Claude Juncker; zdroj: Evropská komise.

Pod předsedou Evropské komise Jean-Claudem Junckerem se otřásá židle. Skupina krajně pravicových europoslanců chce vyvolat hlasování o nedůvěře jeho Komisi kvůli tzv. aféře LuxLeaks. Odhalení tajných dokumentů ukázalo, že Juncker měl z pozice lucemburského premiéra umožnit, aby se ze země stal daňový ráj.

Pro Junckerův pád zvedne příští týden ruku i český europoslanec Petr Mach, který v Evropském parlamentu zasedá ve frakci Evropa svobody a přímé demokracie (EFDD). Je to právě jeho politická skupina, která hlasování o nedůvěře Junckerově Komisi vyvolala. Osudový okamžik se pravděpodobně odehraje příští úterý (25. listopadu) na plenárním zasedání ve Štrasburku.

Nový šéf Komise však s největší pravděpodobností hlasování přežije. Očekává se totiž, že jej podrží dvě nejpočetnější frakce, evropští lidovci a socialisti, které dohromady drží většinu. „Věřím, že Komise celou situaci bez problémů a bez úhony přečká a bude pokračovat v práci,“ uvedl k tomu český europoslanec Luděk Niedermayer (EPP).

Střídání hráčů v první minutě

U ostatních frakcí zatím tak jasno není. Zcela rozhodnutá není ještě například ani česká europoslankyně Dita Charanzová (ALDE).

„Návrh na vyslovení nedůvěry přišel dřív, než se prohřešky předsedy Junckera, včetně jeho osobní angažovanosti, stihly prošetřit,“ vysvětluje redakci. Druhým dechem ale dodává, že vyloučit Junckera v tento moment ze hry by bylo předčasné.

„Jakkoli nejsem skálopevně rozhodnuta, spíše ale budu hlasovat pro Evropskou komisi. EU potřebuje hlavně posílit stabilitu a obnovit důvěru, střídáním hráčů v první minutě toho určitě nedocílíme.“

Boj s daňovými ráji

Jean-Claude Juncker je viněn z neetického přístupu, když ve své dřívější funkci premiéra Lucemburska zastřešoval tajné dohody s nadnárodními korporacemi o výhodných daňových sazbách. To vyšlo najevo až nedávno díky zveřejnění tajných dokumentů (LuxLeaks). Juncker sice převzal politickou zodpovědnost, stojí si ale za svým, že dohody byly legální.

Europoslancům se však příčí, že se ve své nynější pozici zavázal bojovat s daňovými ráji, ale zároveň předsedá Komisi, která bude tajně uzavřené dohody vyšetřovat pro možná porušení veřejné soutěže. Juncker se tak ocitá ve střetu zájmu, upozorňují.

Evropský parlament nemůže požadovat odstoupení pouze jednoho člena Komise, vždy hlasuje o vyslovení nedůvěry celému kolegiu. Takové hlasování musí iniciovat minimálně 10 % poslanců.

V tomto případě z celkového počtu 751 europoslanců podpořilo hlasování o nedůvěře 76 poslanců převážně z frakce EFDD, mezi nimi například zástupci euroskeptické Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) nebo italského Hnutí pěti hvězd (Five Star Movement). Hlasování si přejí i pravicoví nezařazení europoslanci, mezi nimi třeba francouzská Národní fronta Marine Le Penové.

Odstoupení Komise kvůli propadu důvěry není v EU novinkou. V devadesátých letech se to přihodilo Komisi vedené Jacquesem Santerem. Smetla ji korupční aféra.

Autor: Petra Nichtburgerová