Slyšení s kandidáty na eurokomisaře v jednotlivých parlamentních výborech by se podle zdrojů ČTK měla konat až v první polovině listopadu, konkrétně od 4. do 12. listopadu. Jestliže europoslanci nikoho neodmítnou, mohla by být nová Evropská komise (EK) schvalována na následném plenárním zasedání ve Štrasburku, které začíná od pondělí 25. listopadu. Fungovat by pak EK mohla začít od 1. prosince, pokud vše půjde hladce.
Takzvaným grilováním ale i v minulosti vždy nejméně jeden komisař neprošel, naposledy v roce 2019 to byli dokonce eurokomisaři tři. Proto je podle expertů možné, že nová unijní exekutiva nastoupí do funkce až 1. ledna příštího roku, možná ještě později.
Evropský parlament (EP) oficiálně informoval, že minulý týden v pátek obdržel potřebné dokumenty týkající se kandidátů na eurokomisaře jak od Evropské komise, tak od Rady EU, která zastupuje členské státy a která musela seznam rovněž formálně schválit. Schválení jednotlivými unijními státy se konalo minulý týden písemnou procedurou. Rozdělením slyšení a jejich harmonogramem se nyní začala zabývat takzvaná Konference předsedů výborů, která je složena z předsedů všech stálých a zvláštních výborů v EP.
Mezitím se očekává, že europarlamentní výbor pro právní záležitosti (JURI) obdrží od EK prohlášení kandidátů o jejich finančních a majetkových zájmech a začne je vyhodnocovat. Výbor sám o sobě nemá pravomoci jednotlivé kandidáty vyšetřovat, nicméně může je požádat o dodatečné informace nad rámec toho, co předložili, žádat vysvětlení a také si je pozvat na slyšení do výboru.
Naplánovat harmonogram slyšení bude nejspíš logisticky velmi složité, mnozí eurokomisaři totiž spadají podle svého portfolia pod více europarlamentních výborů. Každý z výborů nicméně nemusí eurokomisaře takzvaně grilovat sám, mohou se konat i společná „grilování“ několika výborů. Všichni kandidáti dostanou předem dvě stejné otázky a rovněž pět konkrétních dotazů, které se týkají jejich portfolia. Odpovědi na tyto otázky si mohou předem připravit, europoslanci se jich ale budou dál vyptávat i přímo při slyšení.
Český kandidát na eurokomisaře Jozef Síkela, který dostal portfolio mezinárodního partnerství, by měl nejspíš předstoupit před europoslance z výboru pro rozvoj (DEVE).
O schválení či neschválení celé Komise rozhodují europoslanci až následně na plénu většinou odevzdaných hlasů.
V mezičase příprav na slyšení v europarlamentu neotálí ani kandidáti na eurokomisaře. Každý z nich dostal k dispozici provizorní kanceláře v budově Charlemagne hned naproti sídlu Evropské komise v evropské čtvrti Bruselu, mohou si tam vzít dva zaměstnance a i společně s nimi se připravovat na budoucí „grilování“ ve výborech EP. Zároveň se konají intenzivní vyjednávání o budoucích členech kabinetů jednotlivých eurokomisařů. Kabinet tvoří celkem šest lidí, nejdůležitější funkcí je takzvaný šéf kabinetu. Pro kabinety dosud platila speciální pravidla, musely být vyvážené, pokud jde o počty mužů a žen a rovněž, pokud jde o národnosti. Například v kabinetu českého eurokomisaře mohli být dosud jen tři Češi, ostatní členové museli pocházet z jiných zemí. Očekává se přitom, že současná šéfka EK Ursula von der Leyen tato pravidla ještě upraví a podle některých i zpřísní, zatím ale není jasné jak.
Český kandidát na eurokomisaře Síkela si tedy nyní vybírá členy svého kabinetu, zároveň ale Praha řeší, aby se případně čeští zástupci dostali i do jiných kabinetů. Snahou Česka je podle informací ČTK dostat Čecha či Češku také přímo do kabinetu Ursuly von der Leyen.