Eurokomisař Oettinger: V klimatické politice nesmí být EU osamělým pionýrem

zdroj: Evropská komise

Německo by se nemělo obávat břidlicového plynu a nesmí zapomínat na konkurenceschopnost svého průmyslu, prohlásil komisař pro energetiku Günther Oettinger. Na konkurenceschopnost má prý myslet i celá EU. Ta je v klimaticko-energetické politice pionýrem, kterého však prý nikdo nenásleduje.

Německo se za necelé tři týdny (22. září) chystá ke spolkovým volbám. Nová vláda se bude muset mimo jiné vypořádat s výzvami, které před největší evropskou ekonomiku klade vývoj v oblasti energetiky. Očekávají se proto nové zákony, které zemi usnadní ambiciózní přechod k nízkouhlíkovému hospodářství.

Do roku 2022 chtějí Němci uzavřít všechny své jaderné elektrárny a během příštích desetiletí postupně navyšovat podíl obnovitelných zdrojů v energetickém mixu. Zároveň v zemi panuje skeptický přístup k využívání fosilních paliv, včetně využívání nekonvenčních zásob zemního plynu.

Podle evropského komisaře pro energetiku Günthera Oettingera, který je původem Němec, by se však země neměla těžby z nekonvečních ložisek příliš obávat. Neměla by tak zavrhovat technologii hydraulického štěpení (frakování), jejíž rozvoj pomohl Spojeným státům k rozsáhlé těžbě vlastního břidlicového plynu. Neměla by se prý také příliš jednostranně angažovat v ochraně klimatu.

„Radím vám, abyste ponechali všechny možnosti pro frakování plynu otevřené. To Vladimira Putina znervózňuje,“ vzkázal včera komisař Němcům s odkazem na evropské snahy zbavit se závislosti na ruském plynu.      

Oettinger také poukázal na rozdílné předpisy, které pro hydraulické štěpení platí v jednotlivých členských zemích Evropské unie (EurActiv 20.5.2013). Ty jsou prý jedním z důvodů, proč Evropa ještě nevyužívá potenciálu břidlicového plynu, zatímco dovoz plynu z cizích zemí stále vzrůstá.

V souvislosti s frakováním panují v řadě evropských zemí obavy z poškozování životního prostředí zejména kvůli využívání velkého množství chemikálií (EurActiv 10.4.2013). I kvůli těmto obavám se Německo rozhodlo ponechat rozhodnutí o nových právních předpisech týkajících se těžby až na nově zvolenou vládu. V energetice tak prozatím ohledně budoucnosti nekonvenčních zásob plynu panuje nejistota.  

Myslet na průmysl

Komisař také obhajoval výjimky z povinnosti platit příspěvek na rozvoj obnovitelných zdrojů energie, které v Německu platí pro řadu průmyslových podniků. Vláda kancléřky Angely Merkelové nedávno rozhodla, že příspěvky budou od příštího roku platit právě i velké průmyslové firmy. Současný systém se mimo jiné nezamlouval Evropské komisi kvůli podezření na možnou nedovolenou státní podporu (EurActiv 5.8.2013).

„Jestli má průmysl přežít, tyto výjimky potřebuje,“ prohlásil komisař. Kritizoval také plány německých Zelených na další regulaci průmyslu. Varoval, že podniky by se mohly přesunout do zemí mimo Evropu, kde nepanují tak přísné environmentální předpisy.  

Do evropské klimatické politiky se Oettinger ostatně také opřel. Unie podle něj investuje do příliš velkého počtu projektů a ve skutečnosti se na celosvětovém množství vypouštěných emisí podílí jen nízkým procentem.

EU se přitom v současné době chystá na hlubší debatu o příštích energeticko-klimatických cílech, které by měly platit do roku 2030. Komisař pro energetiku vyzval k opatrnosti: „Je stále více diskutabilní, jestli můžeme financovat své pionýrské aktivity, zatímco zbytek světa nás nenásleduje,“ řekl.