Eurokomisař Hogan porušil irská koronavirová opatření, roste tlak na jeho rezignaci

Irský eurokomisař pro obchod Phil Hogan © EPA

Irský eurokomisař Phil Hogan nemá své místo v Komisi jisté. A to kvůli skandálu „Golfgate“, ve kterém vyšlo najevo, že porušil koronavirová opatření. Podle irského premiéra Martina by měl zvážit rezignaci.

Ir Phil Hogan, který má Evropské komisi na starosti obchod, se v srpnu účastnil slavnostní večeře golfového klubu v hotelu na západě Irska, na kterou dorazilo přes 80 hostů. Podle irských koronavirových opatření se však tolik osob hromadných akcí účastnit nemůže. Aféra už stála funkci irského ministra zemědělství a několik zákonodárců, kteří se večeře rovněž účastnili.

Kromě účasti na akci je zpochybňováno i Hoganovo počínání po příjezdu do Irska na konci července. Eurokomisař totiž nepodstoupil 14denní karanténu a cestoval do regionu, na který byla uvalena lokální karanténa.

Hogan se v reakci na skandál později omluvil. „Chci se omluvit obzvláště výborným zdravotníkům, kteří v boji proti covidu-19 nasazují své životy, a všem lidem, kteří během pandemie přišli o své blízké,“ napsal na twitter. Ještě předtím na sociální síti uvedl, že se večeře účastnil v přesvědčení, že „organizátoři a dotyčný hotel byli ujištěni, že přijatá opatření jsou v souladu s vládními pravidly“.

23 dní eurokomisaře Hogana

O situaci se začala zajímat předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, která si od člena kabinetu Komise vyžádala přehled jeho aktivit v Irsku. Ve včera zveřejněném dokumentu Hogan trvá na tom, že jeho jednání nebylo až na účast na galavečeru v golfovém klubu v rozporu s irskými koronavirovými opatřeními.

To, že nenastoupil do karantény, odůvodnil eurokomisař tím, že byl negativně testován na covid-19. Co se týče jeho aktivit v uzavřeném regionu Kildare, podle Hogana k porušení pravidel nedošlo, jelikož se jednalo o aktivity pracovní, které mají z nařízení výjimku.

„Podle mého nejlepšího vědomí a svědomí věřím, že jsem během své návštěvy Irska jednal v souladu s regulacemi na ochranu veřejného zdraví,“ uvedl eurokomisař na závěr dokumentu pro svou nadřízenou von der Leyenovou.

Sledujeme živě: Grilování Evropské komise pod vedením Ursuly von der Leyenové

Geopolitická Komise“. Právě tímto termínem označila zvolená předsedkyně unijní exekutivy Ursula von der Leyenová svůj nový tým. Koho členské státy vyslaly do Evropské komise, jaké portfolio dostali jednotliví kandidáti na starost a jak si vedli během tzv. grilování v Evropském parlamentu?

Irská vláda má obavy

Ani omluva, ani přehled aktivit a ani Hoganovy argumenty však nepřesvědčily představitele irské vlády. Premiér Micheál Martin a místopředseda vlády Leo Varadkar vyzvali Hogana, aby zvážil své setrvání na postu eurokomisaře už v neděli. Nyní ve společném prohlášení ještě spolu s lídrem koaličních Zelených Eamonem Ryanem uvedli, že jejich obavy spojené s Hoganovou návštěvou Irska přetrvávají.

„Je jasné, že eurokomisař Phil Hogan porušil opatření na ochranu veřejného zdraví (…) Lidé jsou tímto jednáním právem rozhořčeni, vzhledem k tomu, jaké museli v zájmu ochrany veřejného zdraví a dodržování opatření učinit oběti,“ píše se podle informací serveru EURACTIV.com v prohlášení politiků.

Post eurokomisaře pro obchod je jednou z nejvlivnějších, ale zároveň nejnáročnějších funkcí, která se neobejde bez cestování kvůli neustálému vyjednávání s obchodními partnery Unie. Hogan řeší například obchodní rozhovory s USA a má klíčovou roli ve vyjednávání budoucích vztahů mezi EU a Spojeným královstvím.

Pokud bude eurokomisař z funkce odvolán nebo rezignuje, bude mít s jeho nahrazováním uprostřed pobrexitových rozhovorů předsedkyně von der Leyenová o velkou starost navíc. Předsedkyně, která může eurokomisaře odvolat, může členy kabinetu také přeskupit. Není tedy ani jisté, zda by v případě Hoganova odchodu získal obchodní portfolio opět Ir. Irsko by tak mohlo ve výsledku o důležité portfolio přijít.

Vyjednávání mezi EU a Británií zůstávají na mrtvém bodě

Vyjednávací týmy Evropské unie a Británie mají za sebou další několikadenní blok jednání o podobě budoucích vztahů a ani tentokrát se zřejmě nepřiblížily kompromisu kolem nejožehavějších otázek.