EurActiv.de: Digitální ekonomika pro Oettingera, facka kancléřce Merkelové?

Jean-Claude Juncker a Günther Oettinger; zdroj: Evropská komise.

Německo zažívá zklamání. Ostřílený německý a evropský politik, který v posledních pěti letech spravoval v Evropské komisi oblast energetiky, povede v Junckerově týmu portfolio pro digitální ekonomiku a společnost. Mnozí němečtí politici ale čekali více, píše německý EurActiv.

„Je povzbudivé vidět agendu digitální ekonomiky, jak hraje prominentní roli v nové Komisi,“ uvedla k portfoliu, které bude v příští Evropské komisi spravovat Němec Günther Oettinger, europoslanykně za Pirátskou stranu Německa Julia Redaová. „I tak toho od pana Oettingera příliš mnoho neočekávám, v minulosti nevykázal v této oblasti žádné zkušenosti,“ dodala. 

Další německý europoslanec Jan Philipp Albrecht (Zelení), který je považován za experta na ochranu dat, jde ve svém hodnocení ještě dál. Výběr současného evropského komisaře pro energetiku Oettingera na pozici komisaře pro digitální ekonomiku a společnost považuje za „největší omyl“, kterého se Juncker při sestavování svého týmu dopustil. 

Jak na Oettingera v čele digitální ekonomiky reaguje internetový byznys si můžete přečíst v dalším ČLÁNKU.

„Bývalý komisař pro energetiku nemá v této oblasti vůbec žádné zkušenosti a je dokonce bez jasné představy, jak se postavit k přechodu k digitální ekonomice. Je to zklamáni jak pro ekonomiku, tak pro spotřebitele,“ citoval jej německý EurActiv

Oettinger coby budoucí komisař, který se bude věnovat digitální agendě, se nezdá ani liberálům. To, že Oettinger nezískal od Junckera silnější portfolio dává za vinu německé diplomacii. „Je to pořádná facka do tváře německé vlády,“ nechal se slyšet Alexandr Graf Lambsdorff.  

Berlín totiž podle informací německé redakce EurActivu velmi těžce nese, že další velké státy, Francie a Velká Británie, získaly portfolia, o která usiloval. Podle Lambsdorffa to nevyváží ani fakt, že Oettinger bude v Evropské komisi vykonávat zároveň post místopředsedy, který povede úzký tým dalších komisařů a komisařek. 

Ich bin nicht happy 

Kancléřka Angela Merkelová výběr portfolia pro Oettingera za zklamání nepovažuje. „Z našeho pohledu je to dobrý výběr,“ řekl novinářům její mluvčí Steffen Seibert. Portfolio považuje za silné a pro německou ekonomiku za klíčové. 

Budoucí komisař Oettinger hovoří jinak. „Nejsem šťastný, ale spokojený,“ uvedl v tiskovém prohlášení krátce poté, co předseda Juncker oznámil složení 28členného kolegia komisařů a komisařek. 

Oettinger dodal, že si na nové portfolio troufá a je „zvědavý“. „Nacházíme se uprostřed revoluce – našich životů, našeho průmyslu i naší infrastruktury. Digitální svět mění všechno,“ vysvětlil Oettinger. 

Oko za oko?

Za důvod, proč předseda příští Komise Juncker přidělil Německu zrovna komisaře pro digitální ekonomiku, někteří němečtí europoslanci označují počáteční váhání kancléřky Merkelové podpořit Jean-Clauda Junckera jako lídra kandidátky Evropské lidové strany (EPP) do voleb do Evropského parlamentu. Podle výkladu Lisabonské smlouvy to byl právě lídr vítězné strany, která získal právo sestavovat příští Komisi. „Je to oko za oko,“ řekl k tomu Bernd Lucke z německé euroskeptické strany AfP. 

S jeho názorem souhlasí i němečtí Zelení. „Juncker nevyšel vstříc přáním paní Merkelové přidělit Oettingerovi post komisaře pro obchod,“ poznamenal poslanec Manuel Sarrazin.  

„Juncker nechce ve svém týmu žádnou loutku kancléřky Merkelové a silný vliv německé lobby ve vyjednáváních o transatlantické dohodě o obchodu a investicích (TTIP).“ Post pro komisaře pro obchod bude v nové Komisi zastávat Švédka Cecilia Malmströmová. 

„To je dobrá volba,“ komentoval její výběr Sarrazin. „Je to silná osobnost, která nedovolí ostatním, aby jí zasahovali do práce. V minulosti musela jednat i se silnými lobbyistickými skupinami.“ 

Autor: Lucie Bednárová/EurActiv.de/EurActiv.com