EU zrušila květnový summit s USA

Zdroj: http://www.whitehouse.gov/blog/Shuttle-Call/

V úterý (2. února) se objevila informace, že americký prezident Barack Obama nepřijede na summit EU-USA plánovaný na květen. EU na to reagovala úplným zrušením připravovaného setkání. Je pravděpodobné, že nejbližší summit EU-USA proběhne až na podzim.

Podle informací britského BBC EU oznámila, že očekávaný summit EU-USA, který se měl konat v květnu, neproběhne. Místo konání ještě nebylo domluvené, ale probíhající španělské předsednictví EU usilovalo, aby se událost konala v Madridu. Druhou možností by byl Brusel (EurActiv 2.2.2010). Na začátku týdne ale Bílý dům vydal zprávu, že americký prezident Barack Obama na summit nepřijede.

Španělsko je americkým rozhodnutím zklamané, neboť summit měl být jedním z vrcholů půlročního předsednictví. Premiér José Luis Zapatero ale bude mít možnost si o celé věci s americkým prezidentem osobně promluvit, neboť má již na tento týden naplánovanou návštěvu Washingtonu, kde se mimo jiné sejde i s Barackem Obamou.

Analytici se shodují, že Obama se během druhého roku v prezidentské funkci chce více soustředit na domácí politiku. Rok po jasném volebním vítězství se totiž první afroamerický prezident USA potýká s rekordně nízkou popularitou. Jedním z hlavních důvodů podle pozorovatelů je právě přílišný důraz, který kladl na zahraniční politiku. Pro většinu Američanů je ale v současnosti hlavním tématem boj s ekonomickou krizí.

Dalším možným důvodem Obamovy neúčasti může být nejasné rozdělení rolí v EU. Lisabonská smlouva sice měla do světa vyslat jasný signál, kdo Unii navenek reprezentuje, ale pro USA to zatím tak jasné není. Podle informací britského listu Guardian jsou Američané zmatení a unavení z toho, že není jasné, kdo Evropskou unii v mezinárodních jednáních zastupuje – zda je to předseda Evropské rady Herman Van Rompuy, hlava předsedající země (v současnosti Španěl José Luis Zapatero) nebo předseda Evropské komise José Manuel Barroso.

V evropských médiích se ozývají hlasy, které srovnávají přístup USA k EU za prezidenta George. W. Bushe s přístupem Baracka Obamy. Poukazují přitom na to, že bývalý americký prezident kladl na vztahy s Evropou mnohem silnější důraz. Obama naopak podle mnohých již několikrát dokázal, že dobré vztahy se „starým kontinentem“ bere jako samozřejmost. Mluvčí Národní bezpečnostní rady USA Mike Hammer k tomu ale uvádí, že americký prezident je „hlubokým zastáncem pevného partnerství USA s EU a Evropou obecně“.

Každý rok se většinou koná jeden summit EU-USA. Vloni se výjimečně konaly summity dva – neformální pražský a formální ve Washingtonu.  Americký list The New York Times uvádí, že letos se nejspíš bude konat pouze jeden podzimní.