EU: Zbrojní embargo vůči Libyi končí

Evropská unie včera zrušila osmnáct let trvající zbrojní embargo vůči Libyi. Stalo se tak pod tlakem Itálie. Řím se chce tímto způsobem bránit neustávajícímu přílivu ilegálních imigrantů, který z Libye směřuje především do Itálie. Tento rok prý do Itálie dorazilo 9.700 libyjských imigrantů.

Itálie se tak Libyi snaží otevřít cestu k vyspělejšímu vybavení, se kterým by byla střežena libyjské hranice.

USA: Americký prezident George Bush formálně ukončil americké obchodní sankce vůči Libyi toto pondělí, a to jako odměnu za to, že se Tripolis zřekl snah o získání zbraní hromadného ničení. Některé americké sankce vůči Libyi ale platí dál; jde o opatření spojená s bojem proti mezinárodnímu terorismu.

EU rovněž zvažuje zrušení protilibyjských sankcí hospodářského rázu. Evropská komise podle ČTK naznačila, že by se tak mohlo stát „velmi brzy“.

Formálně by měli rozhodnutí o zrušení zbrojního embarga přijmout ministři zahraničních věcí Evropské unie na schůzce 11. října. Tam by se také mělo diskutovat o budoucí podobě vztahů mezi EU a Libyí.

Lockerbie: Vztahy Libye s USA i EU se vylepšily poté, co Tripolis slíbil, že odškodní rodiny obětí útoku na letadlo, které se zřítilo nad skotským Lockerbie v roce 1986. Od té doby byly především libyjsko-americké vztahy na bodu mrazu.

Zrušení sankcí se událo pod částečným tlakem Libye: Tripolis hrozil, že pokud nebudou odbourány do včerejška, přestane vyplácet kompenzační platby obětím z Lockerbie.