EU zbrojní embargo proti Číně jen tak nezruší

Lucemburské předsednictví včera ústy ministra Nicolase Schmita v Evropském parlamentu oznámilo, že embargo na dovozy zbraní do Číny nebude zrušeno do konce lucemburského předsednictví, tj. 30. června 2005.

V posledních letech vyvíjí Čína na Evropu velmi silný tlak, aby 15 let staré embargo, které je důsledkem zásahu čínských jednotek na Náměstí nebeského klidu, zrušila. Na prosincovém summitu EU–Čína v Haagu EU tento krok Číně přislíbila. Tato otázka komplikuje vztahy EU–USA.

Čínští představitelé tvrdí, že nejde ani tak o otázku překotného nákupu evropských zbraní, jako spíše o otázku vzájemné důvěry a rovnosti. Některé země EU v čele s Francií již delší dobu ke zrušení embarga směřují, ale tato snaha se setkává s velmi silným diplomatickým odporem Spojených států, které argumentují především geopolitickými a bezpečnostními důvody. Prodej moderních evropských zbraňových systémů Číně povede podle USA k ohrožení stávající mocenské rovnováhy na Dálném východě a při případném konfliktu v Taiwanském průlivu by mohly být tyto zbraně paradoxně použity proti nejvýznamnějšímu spojenci EU – Spojeným státům. Dalším problémem je otázka lidských práv. Americký Kongres vydal počátkem února 2005 rezoluci č. 411-3, ve které požaduje po EU zachování embarga proti Číně a hrozí případnými sankcemi vůči EU.

Přesto, že předseda Evropské komise José Barroso 10. února 2005 prohlásil, že EU plánuje zrušení zbrojního embarga v průběhu prvního pololetí roku 2005. Nicolas Schmit včera v zahraničním výboru EP podle deníku Der Standard prohlásil, že by nesázel na to, že rozhodnutí o ukončení embarga bude přijato do konce června. Váhání Unie vzrostlo poté, co čínský parlament na začátku března přijal zákon autorizující vojenský zásah proti Taiwanu, bude–li se ostrov snažit získat nezávislost. Po Lucembursku přebírá předsednictví Velká Británie. Je nepravděpodobné, že by se tento blízký spojenec USA chtěl jménem EU s Washingtonem kvůli embargu střetnou.