EU chce po Kyjevu jasné ano, nebo ne. Pak dá jednání zelenou

Evropský komisař pro rozšíření a politiku sousedství Štefan Füle; zdroj: Evropská komise

Jednání mezi EU a Ukrajinou se zastavují, dokud nedá Kyjev jednoznačně najevo, že chce v budoucnu asociační dohodu skutečně podepsat. Včera (15. prosince) to na Twitteru napsal evropský komisař pro politiku sousedství Štefan Füle. Podle analytika Víta Beneše je zkratkovité vyjádření nešťastné. Vyvolalo totiž dojem, že EU zmrazí celou asociační dohodu.

Slova a činy ukrajinského prezidenta a vlády se víc a víc rozcházejí a jejich argumenty mají máloco společného s realitou. Evropská unie proto jednání s Kyjevem pozastavuje.   

Na svém twitterovém účtu včera podobnými slovy interpretoval současnou situaci komisař pro rozšíření a politiku sousedství Štefan Füle. Na jeho stručný vzkaz pak rychle zareagovala světová média. Ta psala, že EU zmrazila jednání o asociační dohodě, která je pro Ukrajinu připravena.    

Podle analytika Ústavu mezinárodních vztahů Víta Beneše se ale význam komisařova prohlášení posunul. Tweet proto označil za „nešťastný“.

„Füleho prohlášení znamená, že EU se nechce bavit s ukrajinskou vládou o podobě ‚cestovní mapy‘ pro přidružení k EU a o dodatečných finančních kompenzacích pro Ukrajinu. A to dokud nebude mít jistotu, že Ukrajina opravdu chce podepsat smlouvu o přidružení a dohodu o volném obchodu,“ vysvětlil EurActivu.

Cestovní mapa

Füle totiž v Bruselu v posledních dnech jednal s ukrajinským vicepremiérem Serhijem Arbuzovem. Jejich cílem bylo připravit právě „cestovní mapu“, kterou by Ukrajina mohla sledovat v dalším přibližování k EU.

Takovou „mapu“ komisař a vicepremiér dojednávali už ve Vilniusu, kde se na konci listopadu konal summit Východního partnerství. Na něm měla Ukrajina původně podepsat samotnou asociační dohodu, Kyjev ale krátce před summitem couvl.

Ani „náhradní“ dokument pak ukrajinský prezident Viktor Janukovyč ve Vilniusu nepodepsal. A během posledního jednání v Bruselu se nakonec nedohodli ani Füle s Arbuzovem. Jak bylo zmíněno, EU totiž veškeré debaty podmiňuje jasným závazkem Ukrajiny, že asociační dohodu nakonec podepíše.

„Práce se zastavila, odpověď jsem nedostal,“ napsal tak na Twitteru Füle.

Hra na obě strany

Kyjev se obává, že podpis asociační dohody s EU by Ukrajinu hospodářsky poškodil. Očekává totiž, že by poklesl obchod s Ruskem, jež se staví proti přibližování země k Unii. Ukrajina tedy očekává, že EU jí s očekávanými nepříznivými dopady pomůže.

Proto měl Arbuzov v Bruselu vyjednat také dodatečné finanční kompenzace ve výši desítek miliard eur. Ty by měly vyvážit právě očekávaný pokles obchodu s Ruskem v důsledku ruských odvetných opatření.  

Podle Füleho jsou ale ukrajinské představy a požadavky nereálné a čísla, se kterými Kyjev přichází, se prý nezakládají na faktech.

Vyjednávací tým EU tyto požadavky odmítl. „Podle vysoké představitelky Catherine Ashtonové nehodlá EU závodit s Ruskem o to, kdo nabídne Ukrajině víc peněz,“ připomněl Beneš. Kyjev přitom podle něj čeká právě na to, kdo nabídne víc.

Ukrajina není oběť

EU by se podle něj neměla nechat vydírat a měla by přestat přistupovat k Ukrajině jako k nevinné oběti ruského nátlaku. „Ano, ruský nátlak je zřetelný. Zároveň se ale Ukrajina snaží vytěžit maximum z rivality mezi EU a Ruskem. Hraje to na obě strany,“ tvrdí analytik.  

Zkratkovité vyjádření na Twitteru tak podle něj může být i jistou nahrávkou na smeč pro Janukovyče. Ten prý totiž může prohlásit, že je to Brusel, a ne Kyjev, kdo za kolaps jednání může.