EU zasáhne v Dárfúru

Ministři obrany a zahraničí členských zemí EU se včera v Bruselu dohodli, že pomohou Africké unii s mírovou operací v západosúdánském Dárfúru. Rozhodnuto bylo i o dalším posilování jednotek rychlé vojenské reakce.

Ministři obrany členských zemí EU přijali rozhodnutí o podpoře mírové operace v Súdánu. Evropská unie nabídne dopravní prostředky a další pomoc africkým vojákům, kteří se budou účastnit operace v západosúdánské provincii Dárfúr, kde si konflikt, který začal před dvěma lety, vyžádal již 180.000 až 300.000 lidských životů a nejméně dva miliony lidí vyhnal z domovů. EU nebude vysílat vlastní vojáky, ani přebírat velení operace. „EU je ochotna poskytnout podporu mírové operaci Africké unie v Súdánu, v koordinaci s dalšími státy a organizacemi. Je to naše morální povinnost vůči Africe,“ uvedl lucemburský ministr obrany Luc Frieden, jehož země nyní EU předsedá. Vysoký představitel EU pro Společnou zahraniční a bezpečnostní politiku Javier Solana by měl ve čtvrtek v Addis Abebě předložit ucelenou nabídku pomoci, kterou EU Africké unii poskytne. Podporu operaci v Dárfúru zvažuje v současné době i NATO. To se ale nelíbí především Francii, ale patrně ani Spojenému království, které má Afriku jako prioritu svého nadcházejícího předsednictví EU. „Nemůže být žádné soupeření mezi EU a NATO,“ zdůraznila podle ČTK francouzská ministryně obrany Michele Alliot-Marieová.

Ministři dále jednali o dalším postupu budování sil rychlé reakce EU, tzv. bojových skupin. Ty čítají 1.500 mužů a mají být schopny vyrazit k zásahu kdekoliv na světě během pěti až deseti dnů. K polsko-německo-slovenskému záměru vytvořit společnou bojovou skupinu počátkem roku 2010 se připojila také Litva a Lotyšsko. Hovořilo se i o zformování dalších dvou jednotek v roce 2008. První vytvoří Francie, Německo a Španělsko, druhou Švédsko, Finsko, Estonsko a Norsko, které projevilo zájem, ačkoli není členskou zemí EU. Na začátku roku daly EU k dispozici dvě bojová seskupení, složená čistě z vlastních jednotek, Francie a Velká Británie. Itálie se ke stejnému kroku chystá ve druhé polovině roku. Do konce roku 2010 by EU měla mít k dispozici třináct bojových skupin. Záměrem je mít od roku 2007 k dispozici vždy dvě uskupení, která by se v plné pohotovosti střídala každé pololetí. Česká republika chce poskytnout 350 vojáků do společné bojové skupiny s Němci a Rakušany. Ta měla vzniknout v roce 2009, nyní se mluví o roce 2011, ale jednání ještě nedospěla k dohodě. „Zdá se, že tuto jednotku bychom byli schopni nabídnout i dříve, a to od počátku roku 2007,“ řekl ČTK velvyslanec Ivo Šrámek, který v Bruselu zastupoval ministra Karla Kühnla.

Ministři také podpořili snahu Evropské obranné agentury (EDA) koordinovat vývoj obrněného transportéru nové generace a alespoň částečně otevřít trh vojenských zakázek. Země EU na obranu vynakládají přibližně 160 miliard eur ročně, což je zhruba polovina výdajů USA.