EU ve zlých časech: Van Rompuy připravil nástupci Tuskovi půdu pro silovější hru

zdroj: Tiskové centrum Rady Evropské unie

Šedá myš, nenápadný úředník. Takové přezdívky dostával předseda Evropské rady Herman Van Rompuy, který dnes předal funkci Poláku Donaldu Tuskovi. Povede si bývalý polský premiér jinak? Pro silovější pojetí funkce může mít od diplomatického Rompuye dobře připravenou půdu. Poradit si ale bude muset s bouřemi, které v Evropě i mimo ni čekají.

Novým „evropským prezidentem“ se dnes oficiálně stal bývalý polský premiér Donald Tusk. V Bruselu převzal funkci z rukou dosavadního předsedy Evropské rady Hermana Van Rompuye.

Publikum v budově Evropské rady pobavil svými humorně laděnými výroky. Svůj první proslov v roli předsedy zahájil nadšeným povzdechem „Můj Bože“ a v podobném duchu pokračoval: „Pokud jste z této výměny v čele Evropské rady trochu nervózní, nebojte se. Já jsem také trochu nervózní. Ale to přejde.“

Zbytek projevu už ale tak bezstarostný nebyl. Evropská unie se potýká se zlými časy, připomněl nastupující „prezident“. Aby se se všemi výzvami úspěšně vyrovnala, musí podle něj v první řadě bránit své hodnoty. „Těmito hodnotami jsou solidarita, svoboda a jednota. Evropa je musí chránit jak proti nebezpečí, které přichází zvenku, tak proti hrozbám zevnitř.“

„Máme také nepřátele, nejen skeptiky. Historie se vrátila zpět do Evropy,“ prohlásil Tusk.

Bránit se uvnitř i navenek

EU se podle něj musí finálně vypořádat s ekonomickou krizí a dokončit hospodářskou a měnovou unii. Měla by také posílit své postavení v mezinárodním prostředí. „Evropa musí bránit své hranice a chránit ve svém sousedství ty, kdo s námi sdílejí stejné hodnoty,“ narazil nový „prezident“ na dění v okolí Unie. Zdůraznil také rozvíjení vztahů se Spojenými státy.   

Že to bude mít Evropa v příštích letech těžké, zdůraznil ve svém proslovu i odcházející předseda Evropské rady Van Rompuy. „Musíme bránit své hodnoty jak proti vlastnímu nedostatku sebedůvěry, tak proti vnějšímu tlaku, proti fanatickému barbarství. Musíme pomáhat těm, kdo bojují za záchranu našich hodnot,“ řekl.

Jakou roli sehraje v čele Unie nový „prezident“ Tusk, to ukážou příští měsíce. Podle řady komentářů by ovšem mohl být ve své roli vidět více než jeho předchůdce.

Diplomat Rompuy

„Herman Van Rompuy pojal svou funkci velmi diplomaticky. Nastupoval jako první stálý předseda, a s jeho nástupem tedy přišli prezidenti a premiéři členských zemí o své právo Evropské radě předsedat,“ připomíná analytik Asociace pro mezinárodní otázky Ondřej Mocek.

Funkce stálého „prezidenta“ totiž vznikla až se schválením Lisabonské smlouvy v roce 2009. Do té doby se v křesle střídali šéfové aktuálních předsednických zemí EU.  

„Herman Van Rompuy tento přechod zvládl dobře, protože v době jeho působení nedošlo k žádným konfliktům s prezidenty a premiéry, které by se změnou pravomocí souvisely,“ hodnotí Mocek.

Hrany obroušeny

Také Tusk ocenil schopnost svého předchůdce dosahovat kompromisů. „Nepřeháním, když řeknu, že jako kormidelník jste Evropě pomohl vyplout z bouře,“ pochválil ho.

Podle Mocka to ale také může znamenat, že Rompuy připravil v Radě půdu pro politika, který může funkci předsedy pojímat o něco silověji. „Pro někoho, kdo už nebude muset obrušovat hrany,“ říká analytik. Jiné pojetí funkce ale podle něj musí vycházet spíše z neformální komunikace, protože kromě svolávání summitů EU nemá stálý předseda žádné formální nástroje, jak jednání členských států ovlivňovat.

„Předseda Evropské rady přichází se zástupci členských zemí do styku každý den. V této funkci musí být člověk, který členským státům v dané chvíli vyhovuje a dokáží se s ním domluvit,“ připomíná Mocek, že i Donald Tusk bude muset ve své funkci sehrávat roli diplomata.

Autor: Adéla Denková