EU v aféře kolem zobrazování proroka Mohameda stojí na straně Dánska

Představitelé zemí EU a Evropská komise se postavily na stranu Dánska ve sporu o zobrazování proroka Mohameda. Podle nich se jedná o právo na svobodu projevu.

Souvislosti

Vloni v září publikoval dánský deník Jyllands-Posten dvanáct karikatur zesměšňujících proroka Mohameda. Tyto obrázky, které později zveřejnil také norský tisk, považují muslimové za urážlivé. Muslimská víra neumožňuje ani uctivé zobrazování proroků. V řadě muslimských zemí vyvolaly obrázky pobouření a masové protesty.

Od karikatur se po dlouhém mlčení osobně distancoval dánský premiér Anders Fogh Rasmussen, jeho vláda se však oficiálně neomluvila a nehodlá tak učinit. Rasmussen se také odmítl setkat s jedenácti velvyslanci arabských států, kteří ho požádali o schůzku. Za důvod k odmítnutí setkání Rasmussen označil fakt, že velvyslanci chtěli diskutovat o právních krocích proti Jyllands Posten.

Témata

Libye v reakci na odmítnutí omluvy ze strany Dánska uzavřela v zemi své velvyslanectví a Saudská Arábie stáhla z Kodaně svého velvyslance. Diplomatická krize postupně přerůstá i do ekonomického problému. V Saúdské Arábii začal bojkot dánského zboží, který pravděpodobně podporují i vládní představitelé. Bojkot se postupně rozšiřuje do dalších zemí.

Dánští občané žijící v arabských zemí se mají podle instrukcí konzulátů chovat obezřetně.

Stanoviska

Na mezinárodním ekonomickém fóru v Davosu upozornil komisař EU pro obchod Peter Mandelson saúdského ministra zahraničí Abdullaha Zainalu Alireza, že „bojkot Dánska je bojkotem celé Evropské unie“.

Všichni představitelé Evropské unie se staví na obranu Dánska, které se ve sporu hájí svobodou projevu. „Řadě komisařů se tyto komiksy nelíbí, výkon základních svobod však musí být bezpodmínečně respektován, pokud se pohybuje v rámci zákona,“ uvedl mluvčí EK Johannes Leitenberger. „Tlaky, aby se tyto svobody neuplatňovaly, jsou zcela nepřípustné,“ dodal.

Podle náměstka českého ministra průmyslu a obchodu Martina Tlapy má bojkot nejen politický rozměr, ale i velké ekonomické důsledky.

Některé dánské společnosti už prohlásily, že bojkot ohrožuje jejich příjmy a rozšiřuje se do zemí severní Afriky.

Deník Jyllands-Posten, který aféru způsobil, se ve svém nedělním vydání omluvil lidu Saúdské Arábie. „Je nám líto, že tato záležitost přerostla do takových rozměrů a opakujeme, že jsme neměli v úmyslu nikoho urazit a že my, stejně jako i celá dánská společnost uznáváme svobodu víry,“ napsal šéfredaktor listu Carsten Juste.

Podle průzkumu veřejného mínění, které zveřejnil dánský deník Politiken, ani dánští občané nesouhlasí s oficiální omluvou (77%). Jen 13% Dánů se domnívá, že omluva problém vyřeší.

Další kroky

Rada EU pověřila Petra Mandelsona, aby koncem tohoto týdne odletěl do zemí Perského zálivu a jednal tam o bojkotu. Pokud se potvrdí, že bojkot podporuje i saudská vláda, Evropská unie věc předloží Světové obchodní organizaci, jejíž členem se Saudská Arábie stala minulý měsíc.