EU se dohodla s Vietnamem na volném obchodu

zdroj: ShutterStock.com; autor: John Bill

Ambiciózní dohoda o volném obchodu, na jejíchž stěžejních bodech se včera (4. srpna) domluvili vyjednavači EU a Vietnamu, má odbourat většinu vzájemných cel, odstranit byrokratické překážky a povzbudit vzájemný obchod. Text dohody, který se nyní ladí z technického a právního hlediska, musí ještě stvrdit Evropský parlament a členské státy EU.

Dohoda o volném obchodu mezi EU a Vietnamem je na světě. Shodu nad jejími klíčovými body včera po telefonátu s vietnamským ministrem průmyslu a obchodu Vu Huy Hoangem oznámila evropská komisařka pro obchod Cecilia Malmströmová. Jednání o vzájemném zrušení cel a některých netarifních překážek trvala dva a půl roku.

„Vietnam je rostoucí ekonomika a uzavření dohody o volném obchodu bude znamenat nové příležitosti pro podniky na obou stranách. Více než 31 milionů pracovních míst závisí v Evropě na exportu a jednodušší přístup na rostoucí a rychle se rozvíjející vietnamský trh s 90 miliony spotřebitelů je skvělou zprávou,“ řekla Malströmová novinářům.

Jak vypadají jednání o dalších obchodních dohodách EU?

EU si od uzavření dohody s Vietnamem slibuje především zlepšení obchodní bilance. V roce 2014 Vietnamci do EU dovezli zboží v hodnotě 22 miliard eur, zatímco na opačnou stranu putovalo zboží za 6 miliard. EU do asijské země vyváží především elektrické stroje, letadla, automobily nebo farmaceutické výrobky. Mezi hlavní vývozní artikly Vietnamu do EU patří elektronika, obuv a textil, potraviny a nábytek.

Díky včera uzavřené dohodě padne 65 % vietnamských cel na dovoz evropského zboží, zbývající cla budu odstraněna do deseti let. EU cla zruší do sedmi let.

Ambiciózní dohoda slibuje také snazší přístup k vietnamským veřejným zakázkám, otevírá možnosti investovat a počítá s lepší ochranou výrobkům s evropským geografickým označením. Na seznam se 169 položkami se dostalo například francouzské šumivé víno Champagne, italský sýr Parmigiano Reggiano, španělské víno Rioja, francouzský ovčí sýr Roquefort nebo skotská Scotch Whisky.

Vietnam, který pro EU představuje hned po Číně druhého největšího asijského obchodního partnera, je z obchodního hlediska důležitý i pro Českou republiku. Ač se v loňském roce do Vietnamu vyvezlo z Česka zboží za 1,7 miliardy korun (0,4 % českého exportu), země skýtá pro české firmy do budoucna velký potenciál. Příležitosti se skrývají zejména v investičních projektech do infrastruktury a ekologie.

Dohodu, u které se nyní ladí technické a právní detaily, musí po letní pauze schválit Evropský parlament a členské státy EU.

Autor: Lucie Bednárová