EU truchlí nad včerejším teroristickým útokem v německém Hanau

[© Shutterstock/Pradeep Thomas Thundiyil]

Slovy o šoku a hrůzostrašné tragédii reagují nejvyšší představitelé Evropské unie na útok v německém městě Hanau, kde střelec údajně s xenofobními sklony ve středu večer zabil nejméně devět lidí. Jedním z nich je zřejmě i sám útočník.

Soustrast blízkým obětí dopoledne vyjádřili šéfové Evropské rady, Komise i europarlamentu. 

Dnes truchlíme s vámi,“ vzkázala na twitteru ve třech jazykových verzích (němčině, angličtině a francouzštině) německá předsedkyně EK Ursula von der Leyenová. Tragédií v Hanau je hluboce šokovaná“. 

Myslím na rodiny a přátele obětí, kterým bych chtěla vyjádřit nejhlubší soustrast,“ uvedla.

Podobná slova volil šéf unijních summitů Charles Michel, podle kterého nesmyslná ztráta životů představuje tragédii, ať se stane kdekoli“. 

Hrůzostrašná střelba v německém městě Hanau mě šokovala a uvrhla do hlubokého smutku. Naše myšlenky směřují k obětem a jejich milovaným. Jakákoli forma nenávisti a násilí nás sjednocuje,“ napsal zase předseda europarlamentu David Sassoli.

Francouzský prezident Emmanuel Macron na twitteru uvedl, že se ho zmocňuje ohromný smutek“ a že Německo má po tragickém útoku“ jeho plnou podporu. 

Stojím po boku (německé) kancléřky Angely Merkelové v boji za naše hodnoty a ochranu našich demokracií,“ stojí v jeho příspěvku.

Ke kondolencím se připojit i český ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD).

Otřesná tragédie v Hanau, pro kterou neexistuje ospravedlnění. Rád bych vyjádřil svou upřímnou soustrast rodinám obětí a podporu celému městu,“ uvedl na twitteru.