EU si blíže posvítí na lobbisty, pomoci má povinný rejstřík

lobbying EU

© Shutterstock

V Bruselu působí tisíce lobbistů. Aby bylo možno jejich práci kontrolovat, mají Evropský parlament a Evropská komise tzv. rejstřík transparentnosti. Ten má být nově povinný a zapojí se do něj i Rada EU sdružující zástupce unijních vlád.

Vznik evropských předpisů se v Bruselu snaží ovlivňovat řada lobbistických organizací. Dohromady zaměstnávají přes osmdesát tisíc lobbistů. A například do Evropského parlamentu má akreditovaný přístup sedm tisíc z nich.

V aktivitách lidí, kteří se nějakým způsobem snaží přípravu unijní legislativy ovlivnit, pomáhá udržovat přehled takzvaný rejstřík transparentnosti.

Aktuálně vznikají nová pravidla, podle kterých se bude rejstřík řídit. Měl by být pro lobbisty na rozdíl od minulosti povinný a nově se do něj má zapojit vedle Evropské komise a Evropského parlamentu také Rada EU, v níž zasedají ministři členských zemí.

Evropské instituce na nové podobě rejstříku začaly pracovat se začátkem letošního roku.

Timmermans: Ve všem, co děláme, musíme být otevřenější.

„Orgány EU musí společně znovu získat důvěru občanů. Ve všem, co děláme, musíme být otevřenější,“ řekl k tomu první místopředseda Komise Frans Timmermans.

Nový systém má lépe osvětlit identitu a rozsah činnosti lobbujících organizací, zefektivnit dodržování etického kodexu, zavést sankce nebo zjednodušit vstupní požadavky a zároveň zpřísnit kontrolu dat.

Už v současném rejstříku musí zájemci o kontakt se zástupci unijních institucí uvádět kromě základních informací i oblast zájmu, cíle svého jednání, počet pověřených zaměstnanců nebo řadu finančních údajů.

Českému europoslanci Pavlu Svobodovi (KDU-ČSL, EPP) plánované změny nevadí, upozornil však na možná negativa.

Svoboda: Škody – zejména velká byrokracie okolo povinného rejstříku – mohou být větší než přínosy.

„Z diskusí, které jsem na toto téma v Evropském parlamentu absolvoval, jsem nabyl dojmu, že škody, zejména velká byrokracie okolo povinného rejstříku, budou větší než přínosy,“ podotknul.

Začátek platnosti nových pravidel pak Svoboda odhaduje na polovinu roku 2019, tedy až po dalších evropských volbách.

Rejstřík pod náporem lobbistů

Společný rejstřík Evropské komise a parlamentu funguje od roku 2011. Dříve měly tyto instituce seznamy lobbistů oddělené. Evropský parlament první rejstřík zavedl už v polovině devadesátých let.

I když registrace do unijního rejstříku transparentnosti nebyla dosud povinná, alespoň nepřímý tlak na lobbisty vyvinulo prohlášení současného předsedy Evropské komise Jeana-Clauda Junckera, že členové Komise nebudou navazovat kontakt s nikým, kdo v rejstříku není.

Lobbisté se věnují zejména tématům spojeným s životním prostředím, výzkumem a technologiemi, vnitřním trhem a energetikou.

„Od té doby strmě stoupá počet registrovaných, a to tempem několik desítek týdně. Dnes je tam přes jedenáct tisíc subjektů, přirozeně s dominancí obchodních zájmů,“ řekla v říjnovém rozhovoru pro EurActiv Markéta Pitrová z Masarykovy univerzity.

Podle statistik Evropského parlamentu nejčastěji lobbují nevládní organizace, které následují obchodní a podnikatelské asociace, podniky nebo odbory. Lobbisté se věnují zejména tématům spojeným s životním prostředím, výzkumem a technologiemi, vnitřním trhem a energetikou.

Uzavření trojúhelníku

Významnou novinkou by mělo být rozšíření povinnosti registrovat se i pro ty, kdo chtějí oslovit pracovníky působící ve strukturách třetí klíčové instituce – Rady EU. Ta má od roku 2014 pouze status pozorovatele, teď už by se však měla plně zapojit.

S tímto posunem souhlasí i zástupci České republiky. „Pokud jde o zapojení Rady EU do systému rejstříku transparentnosti, vítáme, že současný návrh reflektuje specifický charakter Rady a osob v ní zastoupených,“ sdělil mluvčí Stálého zastoupení ČR při EU Petr Janoušek.

Podle jeho vyjádření je česká strana přesvědčená, že navrhovaná opatření povedou ke zvýšení transparentnosti. Tento názor sdílejí i další členské státy.

Článek vznikl v rámci projektu Evropa v souvislostech, který společně realizují EurActiv.cz a vydavatelství Economia.