EU se připravuje na rychlý 5G internet. Komise navrhla rozdělení spektra

zdroj: shutterstock.com; autor: Iakov Kalinin

Část spektra 700 MHz, které dnes slouží hlavně pro digitální vysílání, by mělo být v nejbližších letech uvolněno pro mobilní služby, navrhla včera Komise. Reaguje tak na vývoj posledních let, kdy se lidé stále častěji připojují na internet přes mobil, ať už ve městě, na venkově či na dálnici, a poptávka po mobilních datech roste. Zároveň Komise připravuje půdu pro vysokorychlostní 5G internet, který se má v EU zavádět za čtyři roky.

S nástupem digitálních technologií, kdy jsou lidé na svých telefonech či tabletech k internetu připojeni téměř nonstop, čtou si zde emaily, zprávy a pouštějí si videa, přenos mobilních dat neustále roste. Rádiové spektrum, které mobilní připojení umožňuje, se tak stává nedostatkovým zbožím.

Ansip: „Spektrum je vzácným zdrojem, a proto ho musíme využívat co nejlépe.“

„Spektrum je vzácným zdrojem, a proto ho musíme využívat co nejlépe,“ uvedl včera místopředseda Komise pro jednotný digitální trh Andrus Ansip u příležitosti představení nového návrhu na koordinované využívání kmitočtového pásma 700 MHz pro mobilní služby, které v současnosti slouží především pro digitální pozemní televizní vysílání.

Oetttinger: „Pásmo 700 MHz bude ideální pro nové slibné obory, například propojené automobily a internet věcí.“

„Tímto návrhem chceme dokázat, že můžeme mít oboje: dynamicky se rozvíjející audiovizuální odvětví i spektrum, které potřebujeme pro technologie 5G. Pásmo 700 MHz bude ideální pro nové slibné obory, například propojené automobily a internet věcí,“ vysvětlil záměr Komise komisař pro digitální ekonomiku a společnost Günther Oettinger, s tím, že by si přál, aby byla Evropa v technologii 5G průkopníkem.

Nástupce současného 4G/LTE internetu totiž slibuje mnohem vyšší rychlost dostatečnou pro každou aplikaci. Síť 5G má lidem v budoucnu nejen ušetřit nervy, když se video nebo pracovní email načítají příliš pomalu. Představuje hlavně nutnou podmínku pro fungování budoucího Průmyslu 4.0 nebo pro inteligentní lednice či auta, které budou dostatečně rychlý internet, který bude dostupný všude, potřebovat.

„Všem Evropanům i ve venkovských oblastech se tím dostane internetového připojení špičkové kvality a připraví se půda pro příští generaci komunikačních sítí, technologii 5G,“ říká Ansip.

Budoucí rozvoj dokládají i údaje Komise, podle které má mobilní internetový provoz do roku 2020 narůst v porovnání se současností téměř osminásobně.

Změna má v EU probíhat koordinovaně

Jak již bylo uvedeno, hlavní myšlenkou nového návrhu je část pásma ultrakrátkých vln (UKV) 470-790 MHz, které dnes slouží primárně pro audiovizuální služby, vyčlenit pro mobilní připojení. Konkrétně se bude jednat o spektrum v pásmu 700 MHz (694-790 MHz), které je pro poskytování kvalitního internetového připojení ideální. Naopak kmitočty v pásmu do 700 MHz (470-694 MHz) zůstanou dostupné pro televizní vysílání.

Podle Komise je zapotřebí, aby tento proces v EU probíhal koordinovaně.  „Udržovat 28 různých přístupů ke správě rádiových frekvencí v EU je na jednotném digitálním trhu z ekonomického hlediska nesmyslné,“ uvedl místopředseda Ansip. Společný bude především harmonogram, dokdy má být pásmo 700 MHz zpřístupněno pro bezdrátové širokopásmové připojení.

Podle návrhu má být přiděleno nejpozději do 30. června 2020, kdy se 5G technologie začne spouštět. Aby státy tuto lhůtu dodržely, musí do konce června 2017 vytvořit a uvést v chod vnitrostátní plány na pokrytí sítě a uvolnění tohoto pásma tak, aby byl zajištěn hladký přechod a dobré pokrytí. V témže roce budou muset také uzavřít dohody o přeshraniční koordinaci s ostatními členy EU.

Francie a Německo včerejší návrh Komise předběhly a využití pásma 700 MHz pro mobilní služby už povolily a další členské státy (Velká Británie, Dánsko, Švédsko, Finsko) to plánují v následujících letech.  

Autor: Eliška Kubátová