EU poskytla Pákistánu a Indii přes 73 milionů eur

zemětřesení

Evropská unie dosud poskytla oblastem postiženým zemětřesením v Pákistánu a Indii 73,6 milionu eur (přes dvě miliardy korun).

13,6 milionů eur poskytla Evropská komise, zbytek dodaly členské státy. Členské země v usnesení slíbily spolu s Evropskou komisí dál reagovat na výzvu Organizace spojených národů z 11. října, aby svět poskytl celkově 272 milionů dolarů (asi 6,7 miliardy korun) humanitární pomoci; její složení musí odpovídat měnícím se potřebám. Podpořily záměr EK zkoumat možnosti, jak podpořit dlouhodobější rekonstrukci poničených vesnic a měst. Podrobně se tím mají zabývat ministři odpovědní za rozvojovou pomoc na neformální schůzce v Británii příští týden.

Z asijských oblastí postižených zemětřesením stále čeká na pomoc přes půl milionu lidí. Do nepřístupných velehorských oblastí Kašmíru se zatím záchranáři nedostali. Experti Organizace spojených národů se obávají, že následky zemětřesení by mohly být vážnější než při loňské tsunami. Počet obětí se zatím odhaduje na 50.000. Humanitární pracovníci odhadují, že se toto číslo může vyšplhat až na 70.000.

Sever Pákistánu dnes ráno navíc postihlo další zemětřesení o síle 5,4 a 5,8 stupně na Richterově škále.