EU podepsala dohodu s Indií o satelitním navigačním systému

Včera byla v rámci summitu EU-Indie podepsána dohoda o satelitním navigačním systému GALILEO. Indie bude čtvrtým nečlenským státem Evropské unie, který se bude na systému podílet.

Od ledna 2004 vedla Evropská komise intenzivní rozhovory s Indií o její účasti na evropském satelitním navigačním systému. Dohodu podepsal úřadující předseda Evropské rady a britský ministerský předseda Tony Blair, předseda Evropské komise José Emanuel Barroso a indický premiér Manmohan Singh. Na základě podepsané dohody bude i Indie pokrytá satelitním signálem družic GALILEO a bude možné tam využívat všech služeb, které bude satelitní navigace nabízet. Podepisováním smluv s dalšími státy mimo Evropskou unii dělá z původně čistě evropského mezinárodní projekt. Dohoda o GALILEU se navíc v případě Indie považuje za jeden z milníků ve vztahu k Evropské unii.

Dohody o podílu na satelitním navigačním systému GALILEO byly doposud mimo Indie uzavřeny a Čínou, Izraelem a Ukrajinou. Jednání jsou v současné době vedeny s Argentinou, Brazílií, Marokem, Mexikem, Norskem, Chile, Jižní Koreou, Malajsií, Kanadou a Austrálií.

Satelitním navigačním systémům je předpovídána obrovská budoucnost. Do roku 2020 by měly mít zhruba 3 miliardy uživatelů s odhadovaným ročním obratem 275 miliard eur. Ve spojitosti se systémem GALILEO by mohlo v Evropě vzniknout až 150.000 vysoce kvalifikovaných pracovních míst.

GALILEO vzniká jako civilní projekt na popud Evropské komise. Dosavadní dva existující satelitní systémy – americký GPS a ruský GLONASS – jsou vojenské projekty, které jsou armádami i kontrolovatelné. V případě nejrůznějších vojenských konfliktů může být jejich signál v některých oblastech nedostupný nebo se podle vojenské potřeby jeho kvalita sníží.