EU a Kuba podepsaly dohodu, lidským právům se vyhýbá

@ European Union, 2016

Evropská unie včera podepsala s Kubou dohodu o normalizaci vztahů. EU však podle kritiků opomíjí dodržování lidských práv a demokratickou opozici. Upozorňují na to i čeští europoslanci.

Vztahy mezi Havanou a Bruselem se po několikaleté odmlce posunuly vpřed. Zlepšení spolupráce ztvrdil podpis zástupců všech osmadvaceti členských států, nejvyšší představitelky unijní diplomacie Federici Mogheriniové a kubánského ministra zahraničí Bruna Rodrígueze Parrilly.

Podle Mogheriniové je dohoda historickým milníkem spolupráce mezi EU a Kubou. Společně budou řešit i americké sankce, které USA proti Kubě ponechává i přes nedávné zlepšení jejich vztahů. „Vztahy mezi Unií a Kubou nepovedou přes Washington,“ uvedl Parrilla. Unii přitom označil za protiváhu Spojených států.

Unie vnímá Kubu nejen jako důležitého obchodního partnera, ale zároveň chce dohodou podpořit změny ve společnosti. Až do letošního roku určovalo jejich vzájemné vztahy společné stanovisko členských států z roku 1996, které trvalo na spolupráci pouze za předpokladu, že kubánský režim začne dbát na dodržování lidských práv.

V roce 2003 pak EU uvalila na Kubu sankce kvůli tvrdému zásahu režimu proti kubánské opozici a novinářům. Dialog znovu zahájila až o pět let později.

Čeští europoslanci mají na dohodu odlišné názory

Podle české europoslankyně Kateřiny Konečné (KSČM, GUE-NGL) je dohoda mezi EU a Kubou pozitivním krokem. „Jsme druhým největším partnerem Kuby a největším investorem na ostrově. Bylo tedy na čase, abychom tomu dali nějaký právní status,“ říká Konečná pro Český rozhlas.

Europoslankyně dále uvádí, že dohodu zdržoval tlak ze strany Spojených států, které sankcionovaly evropské firmy investující na Kubě. „Jsem ráda, že jsme si řekli, že chceme dělat naši vlastní politiku,“ dodává Konečná.

Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL, EPP) optimismus europoslankyně Konečné nesdílí. „Dohoda se vyhnula problematickým oblastem, tedy lidským právům. Je to pouze garance ekonomické nebo zahraniční spolupráce, nic víc, nic míň,“ komentuje dohodu europoslanec.

Unie nebere v potaz kubánskou opozici

Podle europoslance Pavla Teličky (ANO, ALDE) Unie naprosto opomenula roli demokratické opozice současného kubánského režimu. Telička se s opozičními aktivisty sešel letos v říjnu. Vydali přitom společné prohlášení směrem k EU, ve kterém upozorňují na nevyváženost dohody.

„Není tam zachycena podmíněnost – tedy že k té ekonomické spolupráci, která je součástí dohody, je třeba připojit také demokratizační kroky a ochranu lidských práv. Navíc kubánská strana tam nemá téměř žádné závazky,“ vysvětluje Telička.

Opozice Castrova režimu vzkázala EU, že mají společný cíl, kterým je přinést na ostrov změnu. Příležitostí by mohly být demokratické volby. „Je potřeba říci, že pokud chce mít Kuba s Unií dobré diplomatické vztahy, musí změnit způsob svého jednání, respektovat práva opozice a dojít k tomu, aby na Kubě konečně proběhly první demokratické volby,“ říká Zdechovský, který byl podle svých slov před rokem na Kubě svědkem násilí ze strany tajné policie směrem k aktivistům za lidská práva.

K oficiální normalizaci vztahů došlo měsíc po úmrtí kubánského diktátora Fidela Castra. Po smrti kubánského revolucionáře vznikly kontroverze ohledně prohlášení Jean-Claude Junckera, který Castra označil za hrdinu. Čeští zástupci v Evropské lidové straně na to reagovali společným prohlášením, ve kterém předsedovi Evropské komise sdělili svůj nesouhlas s jeho výroky.

EU Kuba

EPP_castro