EU na konci roku převezme misi SFOR v Bosně

Na summitu NATO v tureckém Istanbulu se má příští týden mimo jiné rozhodnout o formálním ukončení alianční operace SFOR v Bosně a Hercegovině a na jejím předání silám EU.

Generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffe včera v Bruselu potvrdil, že k převzetí operace silami EU by mělo dojít koncem roku. Tento krok označil za velmi důležitý z hlediska vztahů mezi Evropskou unií a NATO také Vysoký představitel EU pro společnou zahraniční a bezpečnostní politiku Javier Solana. Unie už od Severoatlantické aliance převzala operaci Concordia v Makedonii. Tam ale šlo o mnohem menší misi. Bosna – označována za mimořádně úspěšnou – byla až dosud největší operací NATO; zúčastnilo se jí celkem kolem 60.000 vojáků. EU se kromě Bosny podílí také na misi OSN v Kosovu (UNMIK).

Po předání operace do rukou EU si NATO ponechá určitou roli na velitelství operace v Sarajevu. Unie pro nasazení v Bosně počítá se 7.000 vojáky, z nichž již někteří působí v oblasti pod hlavičkou NATO. Česká armáda podle dřívějších vyjádření ministra obrany Miroslava Kostelky počítá s velmi omezeným zapojením.