EU i USA vyhlásily sankce vůči Rusku, mohou přijít další

Vysoká představitelka Unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Catherine Ashtonová; zdroj: Rada EU

Evropští ministři zahraničních věcí dnes (17. března) schválili seznam 21 ruských a krymských představitelů, vůči kterým uvaluje EU sankce. Na 11 Rusů a Ukrajinců zamířily své sankce také Spojené státy. Západ reaguje na včerejší referendum na Krymu. Pokud se situace neuklidní, chystá další opatření.

Původní článek aktualizován v 17:30.

Ministři zahraničí zemí EU v Bruselu schválili sankce vůči 21 lidem z Ruska a z Krymu, kteří nesou zodpovědnost za obsazení poloostrova ruskou armádou a vyhlášení referenda o připojení k Ruské federaci. Sankce by mohly začít platit už dnes.

Už dříve EU zastavila jednání o zrušení vízové povinnosti a přípravy na podpis nové smlouvy o partnerství a spolupráci. Teď chce ale přitvrdit. Vybraným představitelům ruského a krymského režimu tak přestane vydávat víza a zmrazí jejich evropské účty. Seznam se prý může ještě rozšířit a přijít mohou i další opatření.  

Sankce vůči Rusku už oznámil i americký prezident Barack Obama. Washington se rozhodl postihnout 11 ruských a ukrajinských politiků. Patří mezi ně i odvolaný ukrajinský prezident Viktor Janukovyč, nový krymský premiér Sergej Aksjonov a ruský vicepremiér Dmitrij Rogozin. Jména na evropském seznamu zatím nejsou známa.

Krym k Rusku

Evropská a americká reakce přichází po včerejším referendu, ve kterém se poloostrov Krym rozhodl připojit k Ruské federaci. Lidé měli na výběr ze dvou možností – souhlasit s připojením dosavadní autonomní republiky k Rusku, nebo s výrazným posílením autonomie, které by v konečném důsledku mohlo vést k odtržení od Ukrajiny. Referendum provázela kampaň zaměřená proti nové vládě v Kyjevě.

Podle předsedy volební Komise Michaila Malyševa si 96,8 % hlasujících v referendu vybralo první možnost. Tento výsledek nezahrnuje hlasování ve městě Sevastopol, které je samostatnou správní jednotkou a hlasuje odděleně – tam se pro připojení k Rusku vyslovilo 95,6 % lidí.

Krymský parlament na základě výsledku odhaloval oficiální žádost o přistoupení k Rusku, uvedl nový krymský premiér Sergej Aksjonov. Všechny náležitosti nyní mají společně projednávat ruští a krymští poslanci.

EU se dohodla

Západ ovšem odmítá výsledky referenda uznat, protože podle ukrajinské ústavy by o podobném kroku muselo rozhodnout celoukrajinské hlasování. Ruský postup na Ukrajině navíc považuje za porušení mezinárodního práva.    

Názory jednotlivých zemí EU na sankce se dosud lišily. Řada států, včetně velkých hráčů jako Francie a Německo, byla už minulý týden rozhodnuta sankce uvalit na širší okruh lidí z okolí Kremlu. Například Španělsko nebo Řecko zatím ale hovořily o kratším seznamu s tím, že se rozhodnou právě až po referendu.

Autor: Adéla Denková/ČTK/BBC News