EU musí sousedy připoutat blíž, tvrdí Varšava, Berlín a Paříž

zdroj: www.msz.gov.pl; autor: Martin Schutt, PAP/EPA

Evropská politika k sousedním zemím musí dostat novou dynamiku, shodli se ministři zahraničí Polska, Francie a Německa. Tento týden se sešli, aby hovořili o budoucnosti Ukrajiny a vztazích EU se zeměmi východní Evropy i jižními sousedy Unie. Těm „nejpokročilejším“ z nich má prý EU nabídnout vytvoření společného hospodářského prostoru.

Evropská unie by měla ještě více spolupracovat se státy, které se k ní chtějí přibližovat. Vztahy se zeměmi východní Evropy i jižními sousedy by měly být mnohem dynamičtější, vyzývají Polsko, Francie a Německo.

Jejich ministři zahraničí se na dva dny sešli v Berlíně a ve Výmaru, aby jednali mimo jiné o budoucnosti Ukrajiny a vztazích EU s Ruskem.

„Musíme zajistit, aby další součásti Ukrajiny nepadly do rukou Ruska a nedošlo k jejich anexi,“ prohlásil po setkání německý ministr Frank-Walter Steinmeier. Hlavní cestou je podle něj politický a diplomatický dialog.

Krize na Ukrajině podle jeho slov nekončí. Zprávy o snižování počtu ruských vojáků na hranicích Ukrajiny jsou prý jenom „slabý signál uvolnění“.

Víc dynamiky

Společně se svými kolegy Radosławem Sikorskim a Laurentem Fabiusem se shodli na tom, že EU by měla prohloubit vztahy se sousedy. Může prý posílit kontakty mezi představiteli občanské společnosti, nastavit bližší politickou spolupráci, posílit vzájemný obchod a více se ekonomicky integrovat.

K tomu bude potřeba „nová dynamická evropská sousedská politika“, tvrdí ministři. EU by přitom měla hledat nové cesty, jak se sbližovat i se zeměmi, které v současnosti nechtějí nebo nemohou podepsat s Unií asociační dohody a dohody o vytvoření zóny volného obchodu.

Přiblížení ekonomik

Unie by prý ale měla myslet i na země, které ve vzájemném přibližování pokročily nejdál. Podle ministrů jim EU může nabídnout vytvoření společného hospodářského prostoru a hlubší zapojení do evropského vnitřního trhu.  

Nová Evropská komise, která přijde na konci letošního roku, by podle nich měla rozhodnout právě o nastavení společného hospodářského prostoru s těmito zeměmi a jejich navázání na jednotný trh EU.

Byli to právě ministři zahraničí tzv. Výmarského trojúhelníku, kteří 21. února pomáhali v Kyjevě vyjednat dohodu mezi ukrajinskou opozicí a tehdejším prezidentem Viktorem Janukovyčem.

O jejich aktuální výzvě by měli unijní ministři zahraničí diskutovat během svého neformálního setkání na konci tohoto týdne.

Autor: Adéla Denková/EurActiv.com