EU míří do boje proti rakovině. Chce omezit kouření, alkohol a další škodlivé výrobky

© Pixabay

Server EURACTIV má k dispozici očekávaný evropský plán boje proti rakovině. Plán klade důraz na prevenci a snížení spotřeby alkoholu a tabákových výrobků, včetně elektronických cigaret. Evropská komise by měla plán oficiálně zveřejnit příští středu.

Unijní plán pro boj proti rakovině, který měl původně spatřit světlo světa již v prosinci, je jednou z priorit současné předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové v oblasti veřejného zdraví. Přestože EU nemá v této oblasti široké pravomoci, plán si klade za cíl podporovat, koordinovat a doplnit úsilí členských zemí v každém stádiu léčby rakoviny, včetně prevence a zlepšování kvality života pacientů.

Návrh plánu, který má EURACTIV k dispozici, je založen na čtyřech klíčových pilířích – prevence, včasná diagnóza, léčba a následná péče. Při jeho tvorbě se Komise opírala mimo jiné o veřejnou konzultaci, ve které se mohli vyjádřit jak zástupci byznysu, tak i neziskové organizace či běžní občané.

Plán má být pojat jako „politický závazek EU, který nemá při boji proti rakovině nechat kámen na kameni “. Uvedení plánu do praxe však bude vyžadovat souhlas členských států i Evropského parlamentu.

Evropský parlament spouští nové výbory. Posvítí si na rakovinu, daně nebo dezinformace

Několik českých europoslanců usedne po letní pauze v nových výborech, které mají reagovat na palčivé otázky dnešní Evropy. Například Luděk Niedermayer s Martinem Hlaváčkem se zaměří na daňovou problematiku v novém podvýboru FISC.

Beztabáková generace do roku 2040

Jedním z nejnebezpečnějších typů rakoviny je rakovina plic. V současné době lze přitom až 90 % případů rakoviny plic předejít omezením tabákových výrobků. Evropská komise by proto již příští týden měla přijít s návrhem vytvořit do roku 2040 tzv. „beztabákovou generaci“. Cílem je, aby do 20 let užívalo tabákové výrobky méně než 5 % unijní populace.

K tomu je podle Komise potřeba řádně kontrolovat tabákové výrobky napříč EU a přizpůsobit pravidla novému vývoji na trhu, na kterém v posledních letech zazářily  například elektronické cigarety nebo bylinné výrobky určené ke kouření.

Komise uvažuje nad tím, že do roku 2023 zaktualizuje doporučení Rady o prostorách, kde se nesmí kouřit. Zákaz kouření v některých veřejných prostranstvích by se pak mohl týkat nejen klasických cigaret, ale i elektronických variant či jiných alternativních výrobků.

Evropská exekutiva také zvažuje zdanění tabáku, které by mohlo pomoci v boji se spotřebou tabákových výrobků zvláště u mladých lidí.

Součástí plánu Komise v boji s tabákovými výrobky je také revize několika právních aktů EU, jako je směrnice o tabákových výrobcích, směrnice o spotřební dani tabákových výrobků nebo právní rámec o přeshraničních nákupech tabákových výrobků soukromými subjekty.

Členské státy chtějí požádat Komisi, aby navrhla jednotnou evropskou daň pro elektronické cigarety

Země EU požádají tento týden Evropskou komisi, aby rozšířila působnost tabákové směrnice na elektronické cigarety a zahřívané tabákové výrobky. Na prodej těchto produktů by se tak vztahovaly daňové povinnosti, stejně jako tomu je u klasických tabákových výrobků.

Unijní boj proti alkoholu

Komise chce zatočit i s alkoholem, který je podle dat z roku 2012 zodpovědný za více než 15 % úmrtí mužů a 30 % žen v souvislosti s rakovinou.

Podobně jako u tabáku zamýšlí unijní exekutiva přezkoumat evropskou legislativu týkající se zdanění alkoholu a přeshraničních nákupů alkoholových výrobků soukromými subjekty. EU by si měla posvítit i na internetový obchod a reklamu.

„Komise se bude snažit snížit spotřebu alkoholu i podpůrným programem pro zemědělské výrobky,“ píše se v návrhu unijního plánu.

Rakovině podlehne více než milion Evropanů ročně. Unie chce v boji proti ní spojit síly

Jedním z největších „zabijáků“ v EU je rakovina, která je ročně zodpovědná za jedno ze čtyř úmrtí. Rakovině se přitom dá předcházet, a to až ve 40 procentech případů. 

Pomoci má i zemědělská politika

Očekává se, že EU přestane podporovat zemědělské výrobky s karcinogenními účinky, jako je například červené a zpracované maso.

Do konce roku 2023 by měl být předložen také návrh na povinné označování složení, kalorií i zdravotních varováních na obalech alkoholových výrobků.

Klíčovou roli ve společném boji proti nezdravé stravě a obezitě má hrát povinné uvádění nutričních hodnot na předních stranách obalů výrobků, které již požaduje strategie Z farmy na vidličku.

V neposlední řadě chce Komise provázat standardy kvality ovzduší EU s opatřeními Světové zdravotnické organizace (WHO) a zabránit účinkům karcinogenních látek a radiace. Dosáhnout by toho měla revizí směrnice o karcinogenech a mutagenech.

Miliony pracovníků v EU ohrožuje rakovina. Evropský parlament schválil nové limity na škodliviny

Jen v Česku je při své práci ohroženo rakovinou půl milionu lidí. Evropský parlament proto schválil nová pravidla, která mají za úkol lépe ochránit pracovníky v EU před látkami, které toto onemocnění způsobují.