EU má chránit farmáře před obchodními řetězci, říkají ministři zemědělství

nekalé praktiky

@ Shutterstock

Čeští farmáři si stěžují na nekalé praktiky obchodních řetězců. Diskuse nyní znovu ožívá i na evropské úrovni a Česká republika spolu s dalšími zeměmi představila možná řešení.

Dodavatelé potravin si stěžují, že nadnárodní obchodní řetězce zneužívají svého postavení a nutí je snižovat ceny za své produkty. Ministři zemědělství se proto snaží najít celoevropské řešení.

„S nekalými praktikami se potýkají všechny evropské státy,“ vysvětlila slovenská ministryně zemědělství Gabriela Matečná při pondělní debatě v Evropském parlamentu. Slovensko se problémem zabývalo již v loňském roce, kdy předsedalo Radě EU. Konkrétní evropská legislativa však zatím nevznikla a postoj Evropské komise zatím není jasný.

Nerovnováha mezi zemědělci a potravináři na jedné straně a silnými maloobchodními hráči na druhé straně se nelíbí ani českému ministru zemědělství Marianu Jurečkovi. „Nejsem zastáncem přílišných regulací, globální trh ale potřebuje jasná pravidla.“

Společně se svými kolegy ze Slovenska a Slovinska proto připravil dokument, ve kterém ministři navrhují konkrétní celoevropská opatření. Jedná se o jednotnou detailní definici nekalých praktik, společný evropský seznam nekalých postupů, zavedení sankcí pro podniky, které se jich dopustí, a posílení orgánů ochrany trhu.

Dokument představili výboru Evropského parlamentu pro zemědělství a doufají, že společně s europoslanci a dalšími zeměmi přimějí Komisi, aby začala co nejdříve jednat. „Diskusí už bylo dost. Byl bych rád, kdyby Komise začal konat a přinesla spolu se zákonodárci řešení, které naši zemědělci a potravináři potřebují,“ dodal Jurečka.

Evropská legislativa je podle maloobchodníků zbytečná

Maloobchodníci se iniciativě Česka, Slovenska a Slovinska brání. „Nechápeme, proč se tolik upozorňuje na evropskou legislativu upravující obchodní praktiky, když to farmářům nijak nepomůže,“ uvedl ředitel evropského svazu obchodu EuroCommerce Christian Verschueren.

EuroCommerce, jehož členem je i Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR, tvrdí, že maloobchodníci většinou nakupují od prostředníků, a nikoli přímo od farmářů. Evropská legislativa navíc nebude mít na ochranu zemědělců vliv, protože nekalé praktiky si členské státy ošetřují samy.

Otázku nekalých praktik řeší i výbor Evropského parlamentu pro vnitřní trh a ochranu spotřebitelů. Stínovou zpravodajkou tématu je česká europoslankyně Olga Sehnalová (S&D), která hledání evropského řešení podporuje. „Nekalé obchodní praktiky jsou závažný problém, kterému je nutné věnovat zvýšenou pozornost. Jsem velmi ráda, že ministři zemědělství k němu přistupují aktivně.“

Věc projednali i představitelé agrárních komor zemí Visegrádské skupiny, Chorvatska a Slovinska. Ve svém prohlášení vyzývají Evropskou komisi, aby se zabývala cenovou politikou obchodních řetězců. „Nerovnováha v rámci dodavatelsko-odběratelského řetězce negativně ovlivňuje nejen prvovýrobce, ale také zpracovatelský průmysl v Evropské unii,“ uvedli.

Čeští farmáři si stěžují, musí však být konkrétnější

V České republice má nekalým praktikám bránit novela zákona o významné tržní síle účinná od března loňského roku. Šetření obchodních řetězců má na starosti Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), který apeluje na dodavatele produktů a odborové organizace, aby byli při stížnostech na nekalé praktiky konkrétnější.

„Přicházejí pouze velmi obecné stížnosti popisující nekalé praktiky, které dostatečně nekonkretizují ani obchodní řetězec, jenž se jich měl dopustit, ani neposkytují Úřadu relevantní podklady pro oslovení konkrétních subjektů,“ vysvětlil tiskový odbor ÚOHS. V současné době vede Úřad řízení proti několika obchodním řetězcům, jejich konkrétní jména však neuvádí.