EU je proti bojkotu olympijských her v Pekingu

Ministři členských států odpovědní za oblast sportu se sešli v pondělí 17. března spolu s představiteli národních olympijských výborů a shodli se na tom, že by letní olympijské hry v Pekingu neměly být spojovány s násilím v Tibetu.

Nepokoje v Tibetu propukly minulý týden, kdy si potlačení protestů proti čínské okupaci Tibetu trvající již více jak padesát let vyžádalo několik desítek mrtvých. Oficiální verze čínské vlády i nadále popírá použití střelných zbraní při zastavení demonstrací. Události z minulého týdne naprosto neodpovídají záměrům Číny prezentovat se před nadcházejícími olympijskými hrami na mezinárodní scéně v pozitivním světle.

Slovinské předsednictví vyjádřilo v pondělí silné znepokojení nad situací v Tibetu a vyzvalo obě strany k umírněnému řešení sporu. EU zároveň v oficiálním prohlášení požaduje, aby čínská vláda vnesla do situace více světla.

Ministři členských států odpovědní za sport se však na své schůzce 17. března vyslovili proti možnému bojkotu letních olympijských her. Slovinský ministr vzdělávání a sportu Miran Zver řekl, že by bojkot „sport velmi poškodil“. Stejně se vyjádřil i předseda evropských olympijských výborů Patrick Hickey: „Za žádných okolností nepodpoříme bojkot. Jsme stoprocentně jednotní.“

I přesto, že EU nebude olympiadu v Pekingu bojkotovat, vyvolala situace v Tibetu kritické reakce mnoha členských států Unie. Německá kancléřka Angela Merkel považuje za jediné možné řešení problémů tohoto regionu dialog mezi tibetským duchovním představitelem dalajlamou a Pekingem. Britský premiér Gordon Brown k situaci v Tibetu prohlásil: „To co se děje v Tibetu nás velmi znepokojuje.“ Také český premiér Mirek Topolánek včera vystoupil s prohlášením: „Vláda odsuzuje násilí na demonstrantech, kteří přicházejí svobodně projevit svůj názor, a žádá jeho okamžité zastavení.“

Předseda evropského parlamentu Hans-Gert Pöttering vyzval politiky, aby osobně bojkotovali letošní olympiádu na protest proti násilí páchaném čínskou vládou na demonstrantech.