EU dala Řecku další šanci. V pondělí se uskuteční summit lídrů eurozóny

Zdroj: www.consilium.europa.eu

Očekávané jednání ministrů financí eurozóny, které se konalo včera v Lucemburku, žádné řešení řecké krize opět nepřineslo. Předseda Evropské rady Donald Tusk proto na pondělí svolal mimořádný summit států eurozóny. Řecku zbývají pouhé dva týdny na vyčerpání peněz ze záchranného programu. Tato možnost se však stává čím dál méně pravděpodobnou a bankrot země čeká za rohem.

„Je stále možné nalézt dohodu a prodloužit stávající program před koncem měsíce. Ale míč je jasně na řecké straně kurtu, musí se chopit této poslední příležitosti,“ vyslovil po včerejším jednání poslední naději na řešení aktuální krize šéf euroskupiny Jeroen Dijssebloem.

Řecko má necelé dva týdny na to, aby se s věřiteli dohodlo, jinak ztratí možnost vyčerpat 7,2 miliard eur (cca 200 miliard korun) ze záchranného programu. Peníze bude potřebovat na splátku Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF) ve výši 1,6 miliard eur (téměř 44 miliard korun), kterou má zaplatit do 30. června.

„Premiér Tsipras několikrát zdůrazňoval, že dohoda je možná právě na úrovni nejvyšších představitelů a ne technokratických úředníků z ministerstev financí a MMF“

Konec měsíce se ale neúprosně blíží a řecký bankrot získal jasnější obrysy po tom, co včera šéfka MMF Christine Lagardeová prohlásila, že prodloužení termínu splátky po 30. červnu není možná. Řecko tak tlačí čas víc, než kdy předtím. Jednu z posledních šancí bude moci řecká vláda v čele s premiérem Alexisem Tsiprasem využít na pondělním summitu.

Na summitu EU nebude času nazbyt

„Premiér Tsipras několikrát zdůrazňoval, že dohoda je možná právě na úrovni nejvyšších představitelů a ne technokratických úředníků z ministerstev financí a MMF, kteří řeší konkrétní parametry řeckého penzijního systému,“ říká hlavní ekonom Ery Jan Bureš.

Pokud se vyjednávání nikam neposune ani v pondělí, Řecko bude mít příležitost řešit krizi s lídry EU ještě na pravidelném summitu 25. a 26. června. 

„V takové chvíli by definitivně ztratily banky přístup k jakýmkoliv eurům a Grexit nebo alespoň zavedení paralelní měny by byly nevyhnutelným řešením“

Seznam témat summitu je ale nabitý už teď – jednat se má o migrační strategii a uprchlické krizi, terorismu, o evropském semestru pro letošní rok, o obchodní dohodě TTIP nebo o digitální agendě. Řeč má přijít i na ústupky Unie Velké Británii.

I v případě, že by bylo dohody na druhém summitu dosaženo, země by stejně jen stěží stihla dosáhnout na peníze potřebné ke splátce MMF, tvrdí ekonom. Dodává ale, že s dohodou v kapse by to pro Atény už neměl být takový problém, Evropská centrální banka (ECB) by totiž řeckým bankám poskytovala likviditu dál.

3,5 miliardy eur pro ECB

Pokud ale Řecko nedokáže dluh MMF splatit a ani se s věřiteli na ničem závazně dohodnout, věřitelské instituce v podobě MMF, ECB a Evropské komise již pravděpodobně nebudou mít chuť Řecko dále zachraňovat.

Atény by tak neměly přístup k hotovosti. Té není dost už dnes a v posledních dnech se tempo vybírání vkladů z řeckých bank navíc prudce zvýšilo.

Největším strašákem je pro Řecko 20. červenec, kdy zemi čeká splátka ECB ve výši 3,5 miliardy eur (96 miliard korun). Tu by Řekové nebyli schopni bez dohody s věřiteli splatit.

„V takové chvíli by definitivně ztratily banky přístup k jakýmkoliv eurům a Grexit nebo alespoň zavedení paralelní měny by byly nevyhnutelným řešením,“ říká Bureš.

Autor: Eliška Kubátová