EU chce podle Jourové pomoci polskému soudnictví. Varšava však unijní kritiku ignoruje

[© European Union, 2020]

Kampaň vedená proti soudcům v Polsku je znepokojující, justice nemá podmínky potřebné k práci. Evropská komise (EK) chce vést s polskou vládou dialog, má však také nástroje, jak polským soudcům pomoci. Během své dnešní návštěvy Varšavy to řekla místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová, která se zabývá stavem právního státu v Polsku, s nímž EK dlouhodobě není spokojena.

Komise vede s Polskem řízení pro porušování unijních hodnot kvůli justiční reformě, kterou vláda národně konzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS) podle Bruselu i polské opozice omezuje nezávislost soudů. EK v minulých týdnech požádala Soudní dvůr Evropské unie, aby pozastavil platnost dvou zákonů umožňujících trestat polské soudce kritické k této reformě.

„Chtěla bych udělat více, abych ochránila soudce před touto kampaní proti nim, protože tohle není atmosféra, ve které by mohli soudci vykonávat svou náročnou práci,“ řekla podle agentury PAP Jourová po setkání s polským ombudsmanem Adamem Bodnarem.

Dodala, že usiluje především o dialog s polskými představiteli, kterým chce přiblížit pozici EK a s nimiž chce společně pracovat na řešení situace. Očekává však od nich vstřícný přístup, který by vedl k „obnovení vzájemné důvěry a konstruktivnímu vztahu“.

Komise má podle ní nástroje, jimiž „může pomoci soudcům v členských zemích, aby pracovali v podmínkách odpovídajících jejich profesi“.

https://twitter.com/EUinPL/status/1222113519639896064

Polsko si vede stále svou, je ale otevřeno ke kompromisům

Polská vláda sice po několika verdiktech unijního soudu změnila některé části kritizovaných zákonů, ve většině případů však odmítá ustoupit. PiS tvrdí, že reforma má zbavit zemi dědictví komunistické justice a že politici mají vliv na jmenování soudců i v jiných zemích.

Jourová se dnes sešla mimo jiné s předsedy obou komor polského parlamentu Elžbietou Witekovou a Tomaszem Grodzkým či předsedkyní nejvyššího soudu Malgorzatou Gersdorfovou. Setkala se i s ministrem spravedlnosti Zbigniewem Ziobrem, který je podepsán pod kritizovanou justiční reformou.

„Jako gesto dobré vůle jsem nabídl komisařce kompromis v otázce výběru soudců,“ řekl po jednání novinářům ministr spravedlnosti Ziobro, který je podepsán pod kritizovanou justiční reformou. Bez dalších podrobností dodal, že bude přesvědčovat své kolegy z vládního tábora, aby zvážili podporu nového systému výběru soudců. Zároveň však prohlásil, že Polsko nepřipustí, aby Brusel uplatňoval dvojí metr a Varšavu trestal za něco, co v jiných státech prochází.

https://twitter.com/VeraJourova/status/1222110798828445696

Kompromisy nejsou podle EU přípustné

Jourová označila jednání se Ziobrem za „upřímné, férové a otevřené“. Rozdílné názory na dlouhodobě problematické body však podle ní přetrvávají.

„V otázce vlády práva nejsme ochotni ke kompromisům,“ řekla novinářům po jednání s ministrem spravedlnosti. Pokrok vidí Jourová například v tom, že se obě strany dohodly na sdílení informací o budoucích krocích, aby nedocházelo k nepříjemným překvapením.

Šéf Senátu ovládaného opozicí Grodzki po setkání podle polských médií řekl, že Jourová mluvila o možnosti svázání výplat unijních peněz s respektem k vládě práva. Pro Polsko jako jednoho z hlavních příjemců financí z Bruselu je to podle něho velké varování. Komise i některé členské státy by rády zpřísnily tuto podmíněnost již ve víceletém rozpočtu pro období 2021 až 2027, o kterém se povedou jednání v příštích měsících.

2020: Jak chránit právní stát?

Právní stát je jednou ze základních hodnot Evropské unie. Polsko a Maďarsko má ale v posledních letech s jeho dodržováním problémy. EU se tedy snaží nalézt efektivní cestu, jak ochranu právního státu zajistit. Co chystá v následujícím roce?

Vůči Polsku dnes zakročila i Rada Evropy. Její Parlamentní shromáždění – kvůli krokům vládní strany PiS, jež jsou v rozporu s principy vlády práva – otevřelo monitorovací proceduru. Zároveň uložilo polským orgánům několik doporučení, mezi nimi mj. požaduje přepracování celého balíčku soudní reformy a respektování rozhodnutí Ústavního soudu.