EU chce po USA výjimky pro svou ocel. Jednání proběhnou o víkendu

usa cla ocel EU

Evropská komisařka pro obchod Cecilie Malmströmová © European Union, 2017

Evropští oceláři varují před ztrátou pracovních míst kvůli americkým clům na dovoz oceli. EU se chce s Washingtonem dohodnout na výjimce. V případě nutnosti prý ale americký krok napadne u Světové obchodní organizace. Odcházející Británie chce v této věci s EU spolupracovat.

Evropské ocelářské sdružení Eurofer považuje rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalit cla na dovoz oceli a hliníku za kontraproduktivní. Eurofer, k jehož členům patří firmy jako ArcelorMittal, ThyssenKrupp a Tata Steel Europe, v ranní tiskové zprávě varovalo, že krok poškodí ekonomiky Spojených států i Evropské unie.

Americký prezident Trump v noci na dnešek podepsal zvýšení cel na dovoz oceli o 25 procent a na dovoz hliníku o deset procent. Opatření má vstoupit v platnost za 15 dní, týkat se zatím nemá Kanady a Mexika. Prezident připustil výjimky i pro některé další státy.

Eurofer: Ztráta exportu do Spojených států může znamenat konec desítek tisíc pracovních míst v evropském ocelářství a souvisejících sektorech.

Ostře už reagovaly asijské státy, také Evropská unie předem varovala, že připravuje určitá odvetná opatření vůči některým oblastem dovozu americké průmyslové či zemědělské produkce. Vyloučeno není ani napadení kroku, který USA oficiálně zdůvodňují národní bezpečností, u Světové obchodní organizace (WTO).

„Jasně v této věci tvrdíme, že to (cla) není ve shodě s WTO, takže půjdeme k WTO, a to zřejmě s několika dalšími přáteli. Budeme muset chránit náš průmysl vyváženými opatřeními,“ uvedla evropská komisařka pro obchod Cecilie Malmströmová.

Obchodní války nikomu nepomohou, varují Trumpa ostatní země >>>>

„Americké opatření se zcela bezdůvodně týká i výrobců z EU, kteří výrazně utrpí ztrátou jednoho z nejdůležitějších exportních trhů. Zdůvodnění věci národní bezpečností – a spojení cel s financováním NATO – je absurdita,“ uvedl generál ředitel Eurofer Axel Eggert.

Eurofer dnes upozornil, že ztráta exportu do Spojených států bude spojená s masivním a náhlým nárůstem dovozu na otevřený evropský trh. „Může znamenat konec desítek tisíc pracovních míst v evropském ocelářství a souvisejících sektorech,“ varoval ředitel organizace. „Je ironií, že naše odhady ukazují ztráty pracovních míst také v USA,“ dodal.

Evropa byla podle Eggerta dlouhodobě spolehlivým dodavatelem kvalitní oceli na americký trh a v žádném případě ohrožením americké národní bezpečnosti.

Oceláři: EU byla spolehlivým dodavatelem kvalitní oceli na americký trh a v žádném případě ohrožením americké národní bezpečnosti.

Komisařka Malmströmová dnes zopakovala, že EU nepovažuje americká cla za řešení problému s nadbytkem v ocelářském sektoru. O situaci má v sobotu hovořit s americkým obchodním zmocněncem Robertem Lighthizerem.

Brusel by se chtěl ideálně s Washingtonem dohodnout na výjimce. Spolupracovat na těchto jednáních zamýšlí také Británie, která na konci března nadcházejícího roku Unii opustí.

Britský ministr obchodu Liam Fox označil nová americká cla za špatná. „Pro Spojené království je to navíc absurdní, protože máme na americký dovoz oceli pouze jednoprocentní podíl,“ řekl Fox. Připomněl také, že Británie se soustředí na takovou ocelářskou výrobu, která není v USA dostupná.