EU chce „nový“ atlanticismus

José Manuel Barroso; zdroj: Evropská komise.

Evropská unie chce zlepšit vztahy s USA, a proto je třeba posunout tradiční atlanticismus na úroveň, kde se bude opírat o jasně stanovené strategické priority a bude přinášet lepší výsledky. V Bruselu to oznámil předseda Komise José Barroso a stálý předseda Evropské rady Herman Van Rompuy.

„Evropa a Spojené státy se ocitly na křižovatce,“ prohlásil předseda Evropské komise José Manuel Barroso ve svém pátečním (26. března) projevu při příležitosti konání Bruselského fóra, které uspořádal German Marshall Fund. Společně s dalším řečníkem stálým předsedou Evropské rady Hermanem Van Rompuym zdůraznil, že EU a USA musí své dlouhotrvající partnerství oživit a přizpůsobit novým skutečnostem, jinak nemohou očekávat, že bude prosperovat.

Atlanticismus v novém kabátě

Svět, který je plný nebezpečí, ale zároveň přináší nové výzvy, podle Barrosa vyžaduje mnohem dynamičtější partnerství, které by se více soustředilo na okolní svět a spolupracovalo i se třetími stranami – a to včetně Číny, Indie a Brazílie.

„Můžeme stavět na tom, čeho se nám již podařilo dosáhnout, a zkombinovat naši snahu o reformu základů mezinárodní spolupráce s tím, že budeme spolupracovat i na zmírňování klimatických změn, zajišťování energetické bezpečnosti a také na vytváření společného transatlantického prostoru bezpečnosti,“ řekl doslova předseda Evropské komise.

Herman Van Rompuy jeho slova podpořil, když publiku sdělil, že EU a USA by měly společně hledat cestu ven z nejistoty, která je pro současný svět typická, a snažit se co nejvíce zapojovat ostatní. „Tak vidím náš společný příběh,“ doplnil „evropský prezident“.

„Jednoduchý vztah je prázdný“

Napětí v transatlantických vztazích po sobě zanechala osmiletá vláda prezidenta George W. Bushe a velkou mírou se na něm vedle války v Iráku v roce 2003 podepsaly i neshody mezi EU a USA ohledně Kjótského protokolu nebo ratifikace Mezinárodního trestního soudu (ICC)

I přesto, že v amerických prezidentských volbách v roce 2008 zvítězil Barack Obama, kterého Evropa favorizovala, k velkému posunu ve vzájemných vztazích zatím nedošlo (EurActiv 22.2.2010). Důvodem je především váhání evropských lídrů, zda se více vojensky angažovat ve stabilizaci situace v Afghánistánu, ale také deziluze ohledně výsledků klimatické konference v Kodani (EurActiv 21.12.2009), rozhodnutí prezidenta Obamy neúčastnit se květnového summitu EU-USA (EurActiv 2.2.2010) nebo zamítnutí dohody SWIFT o citlivých bankovních údajích mezi Washingtonem a Bruselem Evropským parlamentem (EurActiv 12.2.2010).

Podle Constanze Stelzenmüller, analytičky German Marshall Fund, počáteční nadšení v transatlantických vztazích, které bylo způsobeno zvolením nového prezidenta, však brzy vystřídala skepse. Její kořeny můžeme podle analytičky hledat v neochotě Evropanů převzít vězně z americké vojenské základny Guantánamo či rozdílné pohledy na potírání finanční a ekonomické krize.

„Každou neshodu nelze hned brát jako rozklad vztahů,“ zdůraznil stálý předseda Evropské rady Van Rompuy, který je přesvědčen o tom, že určité rozpory jen dokazují hloubku vzájemných vztahů. „To, co nás sjednocuje, je zásadnější a dlouhodobější vztah,“ dodal Van Rompuy a uzavřel: „Jedině jednoduchý vztah je prázdný!“

Komise „Barroso II“ se zaměří na globální Evropu

Zatímco se první Barrosova komise (v úřadu v letech 2004-2009) soustředila na konsolidaci rozšíření Evropské unie a na dokončení ratifikačního procesu Lisabonské smlouvy, komise „Barroso II“ se hodlá zaměřit na agendu globální Evropy a ví, že to bez USA nepůjde.

Unie nemá funkční společnou zahraniční a bezpečnostní politiku a to platí i o transatlantické strategii, podotkla analytička Stelzenmüller. Vztah mezi EU a USA je sice dlouhotrvající, široký a hluboký, dodala, ale není strategický – alespoň co se USA týká.

I prezident Obama, který před rokem hovořil v Evropském parlamentu, zdůraznil, že „význam našich (EU-USA – pozn.red.) vztahů nebude v budoucnosti založen na společné historii, hodnotách a zájmech, ale na vůli a schopnosti Evropy přizpůsobit se nové globální realitě a nést toto břemeno s námi a s ostatními.“