EU chce dobýt Asii. Komisařka Malmströmová představuje novou obchodní strategii

zdroj: Shutterstock; autor: chungking

EU se rozhlíží po obchodních příležitostech v nových zemích. Největší pozornost upírá na oblast Pacifiku a hlavně jihovýchodní Asii. Zájem má o země, které zaznamenávají hospodářský růst. Vylepšit chce také stávající obchodní dohody. Evropská komise dnes představí novou strategii, která se vedle samotného obchodu zaměří i na obnovení důvěry lidí, kterou otřásají jednání o dohodě se Spojenými státy (TTIP).

Evropská komisařka pro obchod Cecilia Malmströmová dnes v Bruselu představí novou strategii pro evropskou obchodní politiku. Jejím hlavním cílem bude Asie a oblast Pacifiku.

Dvanáct zemí z oblasti Tichého oceánu přitom minulý týden podepsalo dohodu o Transpacifickém partnerství (TPP), která vytvořila největší zónu volného obchodu na světě.

Mezi její signatáře patří Spojené státy, se kterými EU aktuálně jedná o Transatlantickém obchodním a investičním partnerství (TTIP), a Kanada, s níž EU dojednala Komplexní hospodářskou a obchodní dohodu (CETA).

Obchodní jednání chce Unie otevřít i s Austrálii a Novým Zélandem. S některými zeměmi TPP, jako jsou Mexiko a Chile, už Evropská unie dohody o volném obchodu má, ale ráda by je rozšířila.

Hledat jinde

„Nejde o to, že bychom ‚šli‘ po zemích TPP,“ říká šéfka oddělení mezinárodního obchodu Konfederace evropského podnikání BusinessEurope Luisa Santosová. V oblasti Pacifiku totiž Spojené státy pro EU představují konkurenta a Transpacifické partnerství je v tomto ohledu posílilo.

„Musíme hledat příležitosti v oblastech, které rostou. Kromě těchto zemí už nezbývá mnoho možností,“ upřesňuje Santosová.

Podle odborníků už totiž Evropa nemůže čekat velký potenciál ve státech jako Brazílie, Rusko, Indie a Čína (takzvané země BRICs).

Brazilské ekonomice se nedaří a neprospěje jí ani velký korupční skandál ropné společnosti Petrobras a dalších státních firem. Jednání s Indií se zablokovala kvůli obchodnímu sporu, který vyvolal evropský zákaz některých indických farmaceutických výrobků. S Čínou Unie jedná o investiční dohodě, obchodní smlouva však na obzoru není. Vztahům s Ruskem zase neprospívá ruská agrese na Ukrajině a anexe Krymu.

„Jestli chceme obchodní politiku, která bude zaměřená na budoucnost, musíme se pustit do zemí, o kterých jsme zatím nemluvili,“ myslí si Santosová.

Slibný ASEAN

Největší zájem má EU o země ASEANu (Sdružení národů jihovýchodní Asie), mezi kterými je i řada signatářů TPP. Obchodní dohodu už má se Singapurem, přes léto dokončila podstatnou část jednání s Vietnamem a rozhovory vede i s Malajsií.

Mimo ASEANu bude mít velký význam obchodní dohoda s Japonskem, která je také v jednání. Ve strategii mají hrát roli i Tchaj-wan a Hongkong.  Podle zdroje EurActivu sice bilaterální dojednání s Hongkongem Evropa přímo nepotřebuje, je to ale způsob, jak vyvinout větší tlak během jednání s Čínou.

Obnovit důvěru

Komisařka Malmströmová se však nechce zaměřovat jen na obchod samotný.

Jednání o dohodě TTIP vzbudila velkou pozornost veřejnosti a na Komisi se snáší kritika za to, že jednání údajně nejsou dost transparentní a jdou na ruku velkým korporacím. Malmströmová se tak bude snažit získat důvěru lidí a klást v obchodní politice důraz na ochranu životního prostředí a sociální standardy.

„Obchod je především ekonomická otázka. Není to však izolovaný ostrov. Naše rozhodování v obchodní politice musí odrážet naše hodnoty,“ prohlásila během svého zářijového vystoupení v New Yorku.

Autor: Adéla Denková s využitím EurActiv.com