EU chce americký plyn, neměla by ale příliš tlačit na pilu

Náměstek ministra průmyslu a obchodu Vladimír Bärtl; zdroj: Asociace pro mezinárodní otázky

Hlavně kvůli krizi na Ukrajině upírá EU své naděje ke Spojeným státům, které se díky břidlicovému boomu staly největším světovým producentem plynu. Cestu Evropě usnadní dojednávaná obchodní dohoda. Záležet ovšem bude také na cenách suroviny. Unie by navíc neměla příliš tlačit na pilu, aby se před Američany nedostala do nevýhodné pozice.

Cesta k zemnímu plynu, jehož dodavatelem by byl spojenec, a ne protivník – i to je jedna z výhod, které evropské země vidí v dojednávané transatlantické dohodě o volném obchodu a investicích (TTIP). Mohla by Unii usnadnit přístup ke zkapalněnému plynu ze Spojených států, na jehož vývoz nyní platí omezení.   

„Současná americká legislativa už obsahuje pravidlo, že jakmile je s nějakým státem podepsána dohoda o volném obchodu, přestávají platit omezení na vývoz plynu do dané země,“ vysvětluje v rozhovoru pro EurActiv hlavní vyjednavač Evropské komise pro TTIP Ignacio Garcia Bercero.

Složitější je situace u vývozu surové ropy, na který platí ve Spojených státech zákaz z roku 1975. Země za Atlantikem si tak chce pojistit dostatek zásob pro případné zavedení ropného embarga v arabských státech. Vede ji k tomu zkušenost s podobným embargem z roku 1973.

„Podepsali sice dohodu s Kanadou, ale ta má úzce vymezené podmínky. Je to složitější téma, i když v americkém Kongresu se nyní hodně debatuje o tom, že by se otázka znovu otevřela. Omezení byla přijata v odlišné době a nemají dnes takové opodstatnění jako tehdy,“ říká k tomu Bercero.

Důležitých témat je víc

Podle náměstka ministra zahraničí Martina Tlapy je energetická kapitola TTIP pro evropské země jedním z důležitých témat.

„Chceme, aby přestala platit omezení spojená s vývozem energie v nejširším slova smyslu, a doufáme, že to bude součástí dohody,“ uvedl na konferenci, která se minulý týden konala v Praze.  

Podle náměstka ministra průmyslu a obchodu Vladimíra Bärtla by však evropští vyjednavači neměli v tomto směru na Američany příliš tlačit. Evropa sice stojí o diverzifikaci dodávek energetických surovin zejména kvůli napjatým vztahům s Ruskem, mohla by se ale kvůli své závislosti ocitnout ve vyjednáváních s USA v nevýhodné pozici.

„Kvóty na plyn budou zvednuty tak jako tak,“ připomněl a dodal, že o nové dodávky by Evropa usilovala i bez souvislosti s ukrajinskou krizí. O energetice Unie s Američany jednala už před zdramatizováním vývoje na Ukrajině, řekl také Bercero.

„Mohlo by se stát, že bychom dali příliš velký důraz na energetickou kapitolu, který by američtí partneři využili tak, že bychom v jiné – a třeba důležitější – oblasti mohli vyjednat méně,“ varoval Bärtl.

I když se omezení na vývoz plynu zvednou, neznamená to ale, že bude mít Evropa vyhráno. Zda budou Američané plyn do Evropy vyvážet, bude záviset také na ceně, kterou určí situace na trhu. A v současné době je z pohledu USA výhodnější vyvážet surovinu spíše do Asie, kde panují ceny vyšší.

„Ceny jsou v různých světových regionech různé, a to může ovlivnit naši pozici při obchodování. Není to ale otázka vyjednávání energetické kapitoly TTIP,“ řekl na konferenci náměstek Bärtl.

Autor: EurActiv.cz