EU čelí kritice kvůli nedostatku vakcín. Mohou za to malé výrobní kapacity, brání se Komise

© EPA-EFE/ALESSANDRO DI MARCO

Eurokomisařka pro zdravotnictví Stella Kyriakidisová dnes hájila postup Evropské unie při získávání vakcín proti covidu-19. Řekla, že jádrem problému není nedostatečný počet objednávek, ale malé výrobní kapacity firem.

Podle komisařky, s níž hovořila agentura DPA, se to týká i německé firmy BioNTech, která vyvinula látku společně s americkou firmou Pfizer. Tímto přípravkem se už v Unii očkuje.

Stella Kyriakidisová slíbila, že se zásobování vakcínami postupně zlepší. Reagovala na kritiku, podle níž Evropská komise (EK) neobjednala od firem BioNTech a Pfizer dostatečné množství dávek.

Komisařka tvrdila, že jednání o vakcínách byla zahájena včas, což pomohlo zvýšit v BioNTech výrobní kapacitu. Komise vyjednala zatím dodávku 300 milionů očkovacích dávek.

„Jen z toho lze naočkovat až 28 milionů Němců,“ řekla Kyriakidisová. Dodala, že kontrakty už byly uzavřeny i s dalšími výrobci. Unijní státy se podle ní dohodly, že se nelze soustředit jenom na „jedno místo na mapě“, protože pak by některé státy mohly zůstat bez vakcíny.

Ampule vakcíny Pfizer vystačí na šest dávek, léková agentura EU ale povolila jen pět. Babiš žádá změnu

Premiér Andrej Babiš požádal předsedkyni Evropské komise, aby Evropská agentura pro léčivé přípravky co nejdříve schválila možnost očkovat z jedné ampule vakcíny proti koronaviru od firem Pfizer a BioNTech šest dávek namísto nynějších pěti.

„Situace se postupně zlepší,“ řekla Kyriakidisová. Podle ní Komise vyjednává s BioNTech o dalších vakcínách a chce podpořit rozšíření výrobní kapacity této firmy. Čeká se také brzké povolení očkovacích látek jiných firem.

„EU si vedla při výběru výrobců vakcín dobře, víme-li, že loni na podzim nikdo netušil, která z vyvíjených látek bude účinná. A jde především o toto: Evropa je propojená a my řešíme tuto krizi nejrychleji ze všech. O to má zájem také Německo,“ dodala komisařka.

V EU je zatím chválená jen vakcína firem Pfizer/BioNTech, Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) ale posuzuje také vakcínu amerického výrobce Moderna, kterou se už v USA očkuje. S touto firmou EK uzavřela kontrakt na 160 milionů dávek. Vyjednává i s výrobci AstraZeneca, Sanofi-GSK, Johnson & Johnson a CureVac, což by po schválení mohlo umožnit rozdělit mezi členské státy EU přes miliardu dávek.