EU čeká jednání napříč kontinenty, největším oříškem je však Británie

brexit

© Shutterstock / melis

Společná obchodní politika EU je jedním ze základů evropské integrace. A po novém směřování USA se nám na tomto poli otevírají nové možnosti. Ve vztahu k Británii chce však Brusel s jednáním o budoucím vzájemném obchodu ještě počkat. Londýn ale začíná být nervózní a chce otázku budoucích vztahů otevřít už na podzim.

Jednání o Transatlantickém obchodním a investičním partnerství (TTIP) je prozatím u ledu, obchodní dohoda s Kanadou (CETA) ale začne provizorně platit už od září a rozhovory o volném obchodu s Japonskem se blíží ke zdárnému konci. To však neznamená, že by obchodní politika EU neměla i další ambiciózní cíle. Vyjednávání jsou totiž v plném proudu i s mnoha dalšími státy.

A co má Unie v plánu dál? Na řadě jsou nyní rozhovory o volném obchodu se zeměmi jihoamerického sdružení Mercosur a modernizace obchodní dohody s Mexikem. EU se však dívá i na druhý konec světa. V dohledné době můžeme očekávat podepsání dohod o liberalizaci obchodu se Singapurem a Vietnamem.  A počítá se i s výrazným pokrokem v jednání s Indií, Čínou a Filipínami.

Ani to však není vše. S novou politikou Spojených států se Evropské unii otevírají na poli mezinárodního obchodu větší možnosti než kdy předtím. A v Bruselu si toho jsou vědomi.

„Ještě za estonského předsednictví se předpokládá, že získáme mandát pro vyjednávání s Chile, Austrálií a Novým Zélandem,“ uvedl v dopise adresovaném německému Spolkovému sněmu tamní ministerstvo hospodářství.

Nejde ale jen o smlouvy o volném obchodu. EU je činná i v jiných druzích vztahů, například v rámci dohod o obchodním partnerství (Economic Partnership Agreements, EPAs), které uzavírá s ekonomicky slabšími zeměmi a obchodními bloky.

Gabriel: Ještě za estonského předsednictví se předpokládá, že získáme mandát pro vyjednávání s Chile, Austrálií a Novým Zélandem

O obchodu se všemi. Kromě Londýna

Jednání o volném obchodu se státy mimo Evropu tedy – zdá se – pokračují úspěšně. Otazník však i nadále visí nad pokračujícím jednáním s Británií. Vláda v Londýně by ráda měla zejména o budoucích obchodních vztazích s Unií jasno co nejdříve. A není se co divit, zatímco zbylá sedmadvacítka se v příštích letech může díky společné obchodní politice těšit na nové obchodní příležitosti, Británie si své obchodní dohody bude muset zřejmě vyjednat znovu. Ráda by tak měla jasno alespoň ohledně budoucích obchodních vztahů s EU.

Britský ministr pro brexit David Davis v neděli mimo jiné prohlásil, že EU by měla slevit ze své pozice, kdy rozhovory o budoucnosti vzájemných vztahů chce ponechat až na dobu po jednání o samotném odchodu Britů z Unie.

Davis: Obě strany se musí rychle přehoupnout k řešení budoucího partnerství. Chceme, aby se tak stalo už po říjnové Evropské radě

„Pevně věřím, že první kolo jednání dostatečně ukázalo, že mnohé otázky našeho vystoupení jsou neodmyslitelně spjaty s našimi budoucími vzájemnými vztahy,“ prohlásil.

„Obě strany se musí rychle přehoupnout k řešení budoucího partnerství. Chceme, aby se tak stalo už po říjnové Evropské radě,“ dodal.

Již tento týden bude britská vláda projednávat například to, jak si do budoucna představuje řešení vzájemných sporů nejen v oblasti obchodu. Po odchodu Britů z EU se na ně totiž nebude vztahovat jurisdikce Soudního dvora.

Špičky EU se však i nadále shodují, že před počátkem jednání o budoucích vztazích musí dojít k „dostatečnému pokroku“ mimo jiné v oblasti práv cizinců, v otázce hranic s Irskem nebo v otázce finančního vyrovnání.

Tento přístup však britské vyjednavače začíná znervózňovat. Zajímá je totiž hlavně budoucnost obchodu a podoba celního sazebníku.

„Finanční závazky jsou na obou stranách. A nezruší se tím, že odejdeme z EU,“ obhajuje brzké jednání o budoucnosti Davis. Priority jsou – jak se zdá – na obou stranách i nadále rozdílné. Evropská unie se již dříve nechala slyšet, že zprvu bude tlačit na vyjednání podmínek a práv pro unijní občany, kteří žijí a pracují v Británii. Davis a jeho okolí by se však rádo nejdříve věnovalo otázkám obchodním.

S využitím EurActiv.com