EU a Turecko se dohodly ohledně Kypru

Turecko

Na poslední chvíli se na summitu hlav států EU v pátek Unie s Tureckem dohodla o Kypru – zbývajícím kamenu úrazu před tím, než mohou být zahájena přístupová vyjednávání s Ankarou.

Tvrdě vybojovaný kompromis tak zajistil, že Evropská rada byla úspěšná – otevřela cestu k započetí přístupových vyjednávání s Tureckem 3. října 2005.

„Je to velmi jasná dohoda. Cílem pro Turecko je plné členství, ale pokud to nebude možné, budeme muset hledat jiné cesty, jak zemi dostat do struktur EU,“ řekl nizozemský premiér Jan Peter Balkenende.

Prezident Evropské komise José Manuel Barroso nazval dohodu „novým začátkem pro EU a Turecko, která umožní Turecku vzít směřování do Evropy do vlastních rukou“.   

V dohodě je výslovně uvedeno, že Turecko musí uznat řeckou kyperskou vládu – poprvé od rozdělení ostrova v roce 1974. Ačkoli Unie očekávala, že by se mohlo podařit dotlačit Turecko k tomu, aby dohodu o uznání Kypru podepsalo už v pátek, ukázalo se, že to je pro Ankaru příliš „silné sousto“. Kompromis nyní požaduje, aby Turecko Kypr uznalo před zahájením přístupových vyjednávání. Turecko tak bude moci zvolit o něco flexibilnější přístup vedoucí k uznání Kyperské republiky. Zároveň politici získají více času k tomu, aby toto citlivé téma vykomunikovali s veřejností.

Turecko má v severní části Kypru třicet let po invazi 35.000 vojáků.

Dohoda mezi EU a Tureckem dále počítá s tím, že vyjednávání budou mít „otevřený konec“ a že neexistuje záruka plného členství. To znamená případnou brzdu, pokud Turecko nebude plnit nutné reformy důležité k členství v Unii. Odhaduje se, že vyjednávání s Tureckem budou trvat nejméně deset až patnáct let.