Estonsko má novou středopravicovou vládu

Andrus Ansip; zdroj: Evropská komise

Včera byla v Estonsku uvedena do úřadu nová středopravicová vláda s premiérem Andrusem Ansipem. Vláda už díky svým plánům čelí ostré kritice ze strany ruské vlády.

Estonský parlament (Riigikogu) dal včera zelenou nové vládě premiéra Ansipa. Ten byl osloven prezidentem Estonska Toomasem Hendrikem Ilvesem, aby se stal předsedou vlády poté, co Ansipova Reformní strana (Reformierakond) vyhrála všeobecné volby na počátku března 2007.

Na nové vládě se podílí zástupci Reformní strany, Sociálně demokratické strany a pravicoví nacionalisté sdruženi v Unii Pro Patria a Res Republica. Koaliční strany získaly dohromady 62 křesel ze 101 členného parlamentu.

Očekává se, že nová vláda bude pokračovat v proevropské politice a v politice příznivé pro podnikatele, kterou prováděla předchozí vláda. Koaliční strany také slíbily, že v Estonsku podpoří porodnost. K jejímu zvýšení by mělo pomoci zavedení finančních pobídek pro rodiče. Estonská populace totiž v posledních letech zaznamenává velký pokles porodnosti. Podle posledního sčítání žije v Estonsku kolem 1,3 milionů lidí.

Nová vláda se chce zaměřit i na snížení rovné daně ze současných 22% na 18%. Nová sazba daně by měla být zavedena do roku 2011. Estonsko patří mezi nerychleji rostoucí ekonomiky v Evropě. Úspěch tohoto růstu je často připisován právě tolik diskutované rovné dani.

Koaliční vláda také prohlásila, že by se ráda zbavila válečného památníku, který stojí v hlavním městě Talinnu z dob sovětské éry. Tento památník je často terčem útoků nacionalistů. Ruský místopředseda vlády Sergej Ivanov označil tento záměr jako akt vandalismu, který zanechá „stopy na estonsko-ruských vztazích“. Zároveň vyzval k tomu, aby během velikonočních svátků bylo bojkotováno estonské zboží.