Estonské volby vyhrála strana pravého středu

Reformní strana premiéra Andruse Ansipa získala většinu hlasů ve všeobecných volbách, které se konaly včera v Estonsku. Jestli současná koalice zůstane u vlády však zůstává otázkou.

Ansipova středopravá Reformní strana získala 27,8% všech hlasů a předčila tak svého koaličního partnera, kterým je středolevá Strana středu, která získala 26,1% veškerých hlasů. Estonská opoziční strana, konzervativní nacionalistická Unie IRL, získala 17,9% hlasů.

Všeobecné volby se v Estonsku poprvé konaly od jejího vstupu do EU. Pozoruhodné na nich bylo ale také to, že vůbec poprvé na světě v nich mohli voliči hlasovat online.

Estonský premiér přislíbil, že bude pokračovat v politikách v souladu s tržními principy a sníží dále rovnou daň s cílem podpořit hospodářský růst. Pobaltská země zaznamenala v loňském roce rekordní růst ve výši 11,5% a v současné době se potýká s inflací kolem 5%. Ta zmařila v loňském roce estonské plány na přijetí eura.

Země dále trpí vysokým počtem nemocných, vysokou mírou alkoholismu, vysokým počtem nakažených virem HIV a úmrtí zaviněných dopravními nehodami. Estonsko se také snaží vyrovnat s integrací rusky mluvící menšiny, která tvoří až jednu třetinu populace.

Premiér se přesto dosud nevyjádřil, zda jeho Reformní strana bude pokračovat v současné vládní koalici se Stranou středu. V rozhovoru pro agenturu Bloomberg Ansip uvedl: „Jsme otevřeni všemu a všem partnerům.“ Dodal: „Nejde o to, že by někteří partneři byli lepší než ostatní. U všech našich partnerů vidíme dobré i špatné stránky.“

Ansip dal v rozhovoru pro estonskou rozhlasovou stanici najevo, že zvažuje také koalici s konzervativní Unií IRL.