Erdogan hrozí projektu Nabucco

Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan; zdroj: Evropská komise

Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan v Bruselu řekl, že pokud energetická kapitola přístupových jednání zůstane zablokována, je Turecko připraveno přehodnotit svůj přístup k projektu plynovodu Nabucco, kterým má do Evropy proudit plyn z Kavkazu.

Přístupová jednání otevřela EU s Tureckem na podzim roku 2005. Za poslední roky však přístupová jednání nezaznamenala téměř žádný pokrok. Prozatím se podařilo uzavřít pouze jedinou ze třiceti pěti kapitol a otevřeno bylo dalších deset. EU dokonce zablokovala otevření 8 kapitol, kvůli přetrvávajícímu zákazu pro kyperské lodě respektive letadla přistávat v tureckých přístavech či letištích.

Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan je na třídenní oficiální návštěvě v Bruselu poprvé po čtyřech letech. Během ní se sejde s předsedou Komise José Manuel Barrosem a dalšími představiteli. Jeho návštěva spolu se jmenováním svého spolupracovníka Egemena Bagise stálým vyjednavačem pro vstup do EU naznačuje, že Turecko by se mohlo snažit dodat v roce 2009 přístupovým jednáním novou dynamiku.

Na jedné straně mohou v letošním roce přístupová jednání pokročit, na stranu druhou však hrozí jejich úplné zastavení a to, když se nepodaří uzavřít mezi řeckou částí Kypru (nezávislý a mezinárodně uznaný stát a člen EU) a kyperskými Turky uzavřít příměří a Turecko i nadále nebude vpouštět kyperská plavidla a letadla na svá letiště či přístavy.

Recep Tayyip Erdogan v Bruselu zdůraznil, že vstup do EU zůstává pro Turecko nejvyšší prioritou. Připomněl zároveň, že Turecko by mohlo přehodnotit svůj postoj k projektu Nabucco, pokud zůstane kapitola přístupových jednání týkající se energetiky zablokovaná. Projekt Nabucco se právě v souvislosti s rusko-ukrajinským sporem o dodávky zemního plynu stal prioritou pro EU, která se bude i pod českým předsednictvím snažit o co největší diverzifikaci přepravních cest, jimiž se do Evropy dopravují energetické suroviny. Plynovod Nabucco se vyhýbá jak ruskému tak ukrajinskému území, ale jeho velká část povede přes Turecko.

Turecké cestě do EU by mohl prospět i fakt, že Česká republika, která nyní předsedá EU, i Švédsko, jež přebírá předsednickou štafetu po ní, patří k velkým zastáncům tureckého členství v EU. S prodlužujícími se jednáními však postupně klesá podpora tureckého členství v EU i v samotném Turecku. Jak ukazují výsledky průzkumu Eurobarometru z podzimu 2008, vstup do EU podporuje již jen 42% dotázaných, což znamená pokles o 7% oproti předcházejícímu období.