Erasmus pro učně má zvýšit zájem o odborné školy

zahraniční stáže

@ Shutterstock

Nový program Erasmus Pro umožní studentům učilišť získat cenné zkušenosti v zahraničí. Odborné školy tak mohou přilákat více zájemců o studium.

V rámci programu Erasmus+ vyjíždí na zkušenou do zahraničí statisíce studentů ročně. V roce 2015 jich bylo až 678 tisíc. Mezi nimi nechyběli ani studenti odborných učilišť. Evropská komise se však rozhodla vytvořit pro učně nový program – Erasmus  Pro – zaměřený na dlouhodobé stáže v zahraničí.

V rámci nové iniciativy získá zkušenosti v jiné zemi dalších 50 tisíc mladých učňů. Výjezd musí trvat alespoň šest měsíců, nesmí však překročit jeden rok.

„Propojení školy s praxí v zahraničí je tou nejlepší investicí, kterou můžeme našim mladým lidem dát,“ říká europoslankyně Martina Dlabajová (ANO, ALDE), která před dvěma lety stála za vznikem pilotního projektu přeshraniční spolupráce na podporu učňovského vzdělávání. „Rozvoj a kvalita učňovských oborů je pro evropskou ekonomiku zásadní,“ dodává.

Zájem o odborné školy je rok od roku nižší

Studentů středních odborných škol v České republice meziročně ubývá, stále však představují výraznou většinu. Pokles souvisí se slabými ročníky a nízkým počtem lidí ve věku patnácti let.

zahraniční stáže

Zdroj: Český statistický úřad

Ze statistiky Národního ústavu pro vzdělávání vyplývá, že nejvíce žáků odborných škol studuje obor strojírenství. Na druhou stranu upadá zájem o stavebnictví. Pokles zaznamenávají také obory zaměřené na gastronomii či turistický ruch.

Možnost zahraničních stáží je šancí, jak zájem o odborné vzdělávání zvýšit. Myslí si to i Marie Mrázová z Obchodní akademie a Hotelové školy v Havlíčkově Brodě.

„Naši studenti již absolvovali stáže na Slovensku či v Itálii,“ řekla EurActivu vedoucí pracoviště, kde se studenti mohou vyučit kuchařem, číšníkem nebo třeba cukrářem.

„Problémem je komunikace v cizím jazyce,“ dodává. Větší možnost výjezdů do zahraničí by proto mohla studenty motivovat nejen k odbornému vzdělávání, ale také k získání lepších dovedností v cizích jazycích.

Odborné školy mohou přihlašovat své projekty do konce března

Do výměnných programů v rámci Erasmus Pro se mohou zapojit učiliště a další organizace zaměřené na odborné vzdělávání.  Na své přeshraniční projekty mohou obdržet 300 až 500 tisíc eur. Přihlášky do programu jsou otevřeny do 29. března.

Kromě Erasmu Pro připravuje Evropská komise také nový referenční rámec pro dovednosti učňů. Odborné vzdělávání totiž ztrácí zájemce nejen v Česku, ale i v celé Evropě. Unie tomu chce zabránit a podporu učňů zařadila do Nové agendy dovedností pro Evropu. Jejím cílem je zvýšit zaměstnanost v EU a vyřešit propast na trhu práce mezi poptávkou zaměstnavatelů a dovednostmi nezaměstnaných.