EP posílá vzkaz Rusku. Cenu za svobodu myšlení dostane vězněný režisér Sencov

© Shutterstock/ Kutsenko Volodymyr

Evropský parlament se dnes rozhodl, že letošní Sacharovovu cenu za svobodu myšlení obdrží ukrajinský režisér Oleg Sencov, který je v současnosti v ruském vězení.

Letošního laureáta Sacharovovy ceny oznámila nejsilnější parlamentní frakce Evropská lidová strana (EPP), která právě Oleha Sencova na ocenění navrhla. Předseda Parlamentu Antonio Tajani prohlásil, že tento kritik ruské okupace Krymu se stal symbolem boje za osvobození politických vězňů v Rusku, jakož i ve zbytku světa. Zároveň opět vyzval k jeho okamžitému propuštění.

„Mám tu čest, že mohu oznámit, že konference předsedů (Evropského parlamentu) se rozhodla udělit letošní Sacharovovu cenu Olehu Sencovovi,“ řekl Tajani na zasedání Parlamentu, načež následoval od europoslanců dlouhý potlesk vestoje. Ocenění podle Tajaniho Sencovovi náleží za prokázanou statečnost a odhodlání. V boji za svou věc nasadil i svůj život, a to nám všem připomíná povinnost bojovat za dodržování lidských práv, řekl předseda EP.

Režisér Sencov je odpůrcem ruské okupace poloostrova Krym a v Rusku byl odsouzen ke dvaceti letům vězení za to, že se na jaře 2014 spolu se svým společníkem pokusil na anektovaném ukrajinském poloostrově podpálit kancelář vládní strany Jednotné Rusko a dalšího ruského spolku.

Režisér obvinění označil za vykonstruovaná a podle organizace Amnesty International jeho odsouzení předcházel „nespravedlivý proces před vojenským soudem“. Ve vězení letos Sencov držel více než čtyři měsíce hladovku, kterou se domáhal osvobození „všech ukrajinských politických vězňů“ z ruských věznic.

Radost nad oceněním Sencova a vděčnost Evropskému parlamentu vyjádřil v Kyjevě ukrajinský prezident Petro Porošenko. Udělení ceny označil za „povzbudivý signál podpory v krajně dramatickém okamžiku života ukrajinského vlastence“. Podle ukrajinského premiéra Volodymyra Hrojsmana je ocenění Sencova „otočením klíče, jímž se otevírají vězeňské mříže“.

Český europoslanec Jaromír Štětina (zvolen za TOP 09, EPP) dnešní krok ocenil. „Jsem rád, že ji (cenu) dostane právě Sencov. Jeho pověstná hladovka, kterou držel, se netýkala jenom jeho a nedržel ji jenom kvůli sobě. On ji držel kvůli desítkám ukrajinských občanů, kteří jsou zadrženi a rozeseti po velké ruské zemi, po různých koncentrácích a gulazích,“ řekl Štětina na Twitteru.

Podle Štětiny se nedá očekávat, že by ruský prezident Vladimir Putin poslechl výzvu Evropského parlamentu. „Ale může se stát, že spousta jiných lidí nebude tak nesmyslně obviněna,“ podotkl místopředseda výboru EP pro bezpečnost a obranu.

Dnešní rozhodnutí Parlamentu kvitovali také další čeští europoslanci.

Společně se Sencovem byli letos v užším výběru na Sacharovovu cenu marocký disident a protikorupční aktivista Násir Zifzáfí a skupina jedenácti nevládních organizací, které ve Středozemním moři pomáhají zachraňovat migranty. Zifzáfí si ve své vlasti rovněž odpykává dvacetiletý trest odnětí svobody za „spiknutí proti bezpečnosti státu“.

Evropský parlament uděluje cenu nazvanou po sovětském fyzikovi a laureátovi Nobelovy ceny za mír Andreji Sacharovovi od roku 1988. Vyzdvihuje tak boj jednotlivců nebo skupin za dodržování lidských práv a základních svobod. Loni lídři EP vítězem zvolili demokratickou opozici ve Venezuele.

Letošní slavnostní předávání ceny se má ve Štrasburku uskutečnit 12. prosince. S oceněním se pojí také finanční odměna ve výši 50 000 eur (1,3 milionu korun). Vzhledem k pobytu Sencova ve vězení zatím není jasné, jak se budou náležitosti spojené s cenou odvíjet.

Nechte novináře svobodně pracovat, vyzval Evropský parlament Bělorusko

Europoslancům se nelíbí kroky, které vláda běloruského prezidenta Lukašenka dělá vůči tamním novinářům a médiím. V čele s Jaromírem Štětinou tak dnes vyzvali Minsk, aby žurnalistům umožnil svobodně pracovat.