EP chce zrušení víz do USA pro všechny občany EU

víza

Evropský parlament vyzval Evropskou komisi k neprodlenému zahájení rozhovorů s USA o zrušení vízové povinnosti pro všechny občany Unie. Ve schváleném usnesení o transatlantických vztazích je současný systém označen za diskriminační, zejména pro nové členské země EU.

USA nadále vyžadují víza od občanů všech nových členských států EU kromě Slovinska. Z bývalé Patnáctky se vízová povinnost týká také Řeků. Občané USA víza pro cesty do EU nepotřebují.

Spojené státy sice přistoupily na to, že o vízech jednají s Evropskou komisí, nadále však hodnotí jednotlivé členské země EU individuálně. Občany ČR, Polska, Slovenska a dalších zemí podezírají, že chtějí turistických víz využívat k tomu, aby si v Americe hledali nelegální zaměstnání. Generální ředitel Evropské komise pro vnitro a spravedlnost Jonathan Faull před měsícem podle ČTK uvedl, že EU o této věci jedná se Spojenými státy jako celek. „Není to jen bilaterální věc. Máme v EU společnou vízovou politiku založenou na reciprocitě a usilujeme o to, aby všech 25 členských států mělo bezvízový styk se Spojenými státy,“ řekl tehdy.

Evropská komise by mohla o vízech s americkými protějšky jednat 20. června, kdy bude ve Washingtonu zahájen summit EU–USA.