Ženy v bílém nemohly převzít Sacharovovu cenu

dámy v bílém, kuba

Kubánský režim neumožnil Ženám v bílém převzít Sacharovovu cenu Evropského parlamentu, která jim byla udělena v říjnu letošního roku.

Ženy v bílém (Damas de blanco) je neformální skupina kubánských žen – manželek, matek a sester kubánských politických vězňů, které mírumilovně protestují proti nespravedlivému věznění disidentů. Evropský parlament jim v letošním roce spolu s organizací Reportéři bez hranic a nigerijskou právničkou Hauwou Ibrahim udělil Sacharovovu cenu za svobodu myšlení.

Včera se jejich zástupkyně měly zúčastnit slavnostního předání ceny, ale kubánský režim jim včas nevydal povolení k vycestování. „Kubánské úřady dělaly všechno pro to, abychom to nestihli. Začaly se ztrácet potřebné dokumenty, některé listiny údajně nedorazily na imigrační úřad,“ řekla María Andrés z Evropského parlamentu, která měla cestu Žen v bílém na starosti.

Ženy v bílém nakonec zastoupila Blanca Reyes, manželka kubánského spisovatele Raúla Rivera, který byl minulý rok předčasně propuštěn z vězení a v letošním roce emigroval do Španělska. Cenu však na nakonec na popud Žen v bílém nepřevzala, jen za ně promluvila před plénem Evropského parlamentu. Miriam Leiva, novinářka a manželka kubánského ekonoma Oscara Espinosy Chepeho, který byl propuštěn spolu s Raulem Riverou, ale zůstal s manželkou na Kubě, požádala poslance Evropského parlamentu, aby předali Sacharovovu cenu Ženám v bílém přímo na Kubě. „Tak budeme při tom moci být všechny,“ vzkázala poslancům EP.

Po těchto událostech teď v Evropském parlamentu sílí hlasy proti současné politice EU vůči Kubě. EU v lednu letošního roku na nátlak španělské socialistické vlády pozastavila platnost diplomatických sankcí vůči kubánskému režimu.