Emisní povolenky: jasné vítězství průmyslu

AFP - Éric Feferberg; zdroj: Francouzské předsednictví

Evropské společnosti působící ve výrobě elektřiny nebo v odvětvích náročných na její spotřebu dosáhly včera v Bruselu velkého vítězství: i po roce 2013 dostanou většinu povolenek na CO2 zdarma. Nejpádnějším argumentem v diskusi byl propad Evropy do recese. S výsledky jednání je spokojen i český premiér Topolánek.

Už včera večer byly víceméně jasné detaily kompromisu ohledně emisních povolenek. I poslední země, která vyhrožovala vetem – Itálie – ustoupila, když její premiér Silvio Berlusconi prohlásil, že jeho země dostane „vše, co chtěla“. A nebyl daleko od pravdy.

Ale začněme nejdřív tzv. fondem solidarity. Ten bude financován z výtěžků aukcí povolenek, které budou směřovat do chudších evropských zemí na proměnu jejich výroby elektřiny (posílení role „zelených“ technologií). Další 2% z fondu jsou určeny pro 9 konkrétních zemí, přičemž nejvíce prostředků obdrží Rumunsko, Polsko a Bulharsko. Členské státy se také dohodly, že minimálně polovina fondu bude sloužit na investice do „nízkoemisních“ technologií.

Kompromisní dohoda je úspěchem především pro evropské elektrárenské společnosti. Ty budou muset v roce 2013 nakupovat pouze 30% povolenek v aukcích a zbytek budou dostávat zdarma jako doposud. Tento podíl se bude však postupně navyšovat až na 100% v roce 2020. Komise bude každé dva roky vydávat zprávu o pokroku elektrárenských firem směrem k „čistším“ technologiím. „Evropská exekutiva“ musela do značné míry ustoupit ze svých původních plánů, které počítaly se stoprocentní dražbou povolenek pro elektrárny už od roku 2013.

Dohoda členských států na tomto kompromisu vyvolala pozdvižení jak u zelených poslanců v EP, tak na půdě Komise. Například komisař pro životní prostředí Stavros Dimas se rozčiloval, že prostředky „spadnou do klína“ energetickým společnostem, místo aby skončily ve veřejném sektoru, který by je využil pro „dobré účely“.

Nakonec zabrala i hrozba společností z energeticky náročných odvětví (cementárny, sklárny, chemický průmysl), že aukce povolenek by vedly k masivnímu zvýšení nákladů, propouštění a ve finále k odsunu továren do zahraničí. Podle složité metody Komise určí (zohlední například možný procentní nárůst nákladů konkrétní firmy v důsledku aukcí povolenek nebo mezinárodní konkurenci), jestli se dané společnost nachází „ve vážném nebezpečí“. Pokud daná firma navíc uplatňuje nejlepší dostupné technologie, může se těšit až na 100% povolenek zdarma.

Na večerní tiskové konferenci v Bruselu si předseda vlády Mirek Topolánek liboval, že vyjednávání se ubírá přesně tím směrem, kam Česko potřebuje a ocenil, že i v roce 2013 bude většina povolenek rozdělována zdarma. Topolánek uvedl hned několik dalších důvodů, proč včera kompromis v otázce emisních povolenek podpořil. Unie podle něj potřebuje jasné závěry ohledně budoucího přístupu k ochraně klimatu tak, aby měla silný vyjednávací mandát pro konferenci v Kodani v prosinci 2009. Bez jasné pozice bychom těžko přesvědčili ke snižování emisí také další velké hráče (USA, Čínu, Indii apod.), myslí si premiér. Závěrem dodal, že doufá v přijatelnost návrhu také pro poslance EP, protože si nemyslí, že by Česko, jako předsedající země, bylo schopno vyjednat lepší kompromis než Francie.