Ekonomická situace zemí EU zůstává po brexitu klidná. Vyhráno ale není

zdroj: Pixabay.com

Ekonomické dopady červnového referenda, ve kterém se Britové vyslovili pro odchod z Unie, jsou zatím mírné. Stabilitu však může narušit řada událostí, které Evropu v blízké době čekají. Kromě jednání o brexitu to jsou například volby v Německu a Francii nebo další vývoj v Itálii.

Přes původní obavy o možných dopadech výsledku britského referenda na ekonomiku EU a celého světa, které mnohdy obsahovaly i poměrně katastrofické scénáře, zůstává situace zatím klidná, shodují se ekonomové.

„Celkově čísla ukazují, že ekonomika eurozóny oproti roku 2015 v první polovině roku zrychlovala a před britským referendem si vedla velice slušně. Co je pro trhy možná ještě důležitější, že zatím i první post-brexitová čísla vyznívají pro eurozónu dobře,“ napsal v nedávném komentáři hlavní ekonom Poštovní spořitelny Jan Bureš.

Podobně hodnotí důsledky britského referenda na světovou ekonomiku také americký ekonom a bývalý poradce prezidenta Billa Clintona Nouriel Roubini, který reakci trhů na šok z brexitu považuje v porovnávání s propadem čínských burz v létě roku 2015 za mírnou.

Podle Rubiniho je mírný a pouze dočasný šok dán mimo jiné demonstrací síly, kterou EU po brexitu ukázala. Velká Británie navíc představuje oproti Číně, která se na světovém výkonu podílí z 15 %, zhruba jen 3 % světového HDP. Uklidnění situace podle něj pomohl také rychlý nástup Theresy Mayové do křesla britské premiérky poté, co se David Cameron své funkce v důsledku odhlasování brexitu vzdal.

„Rychlé předání moci v Británii zvýšilo naděje, že jakkoliv trnitá budou rozvodová jednání s EU, nakonec povedou k takovému vypořádání, jež zachová většinu obchodních vazeb tím, že zkombinuje rozsáhlý přístup na jednotný trh s mírným omezením migrace,“ píše Rubini v analýze zveřejněné na stránkách Project Syndicate.

Británie Pixabay

zdroj: Pixabay.com

Hrozba přichází z Itálie

Jak uvádí Bureš, prvotní psychologický šok z brexitu by jádro eurozóny neměl výrazněji ovlivnit. „Pokud podniky nepanikaří, neomezují investice a nabírání nových zaměstnanců (v sektoru služeb nabírají nejrychleji od roku 2008), je to dobré znamení,“ dodává.

Oba ekonomové se ale shodují, že vyhráno zatím není. Bude záležet na tom, jak bude proces odloučení Bruselu s Londýnem probíhat.

„Ošklivý rozvod může vést k odtržení Skotska a Severního Irska od Velké Británie. V takovém případě by i Katalánsko mohlo začít prosazovat svou nezávislost na Španělsku. A bez Velké Británie se Dánsko a Švédsko, které neplánují vstoupit do eurozóny, mohou začít obávat, že se v EU stanou členy druhé kategorie, což by i tyto státy mohlo vést k úvahám o vystoupení,“ říká americký ekonom.

Jednání o brexitu však nebude jediný problém, který bude evropské země v blízké době trápit. V Evropě totiž číhá řada rizik, které by dosavadní klidnou atmosféru na trzích mohly v příštích měsících zkazit.

„Jako první velkou hrozbu lze označit říjnové referendum o ústavních změnách v Itálii. Premiér Renzi slíbil, že v případě neúspěchu rezignuje. Pokud by se dnes konaly volby, mělo by velkou šanci zvítězit populistické hnutí Five Stars (5ti hvězdiček), které má v programu referendum o vystoupení z eurozóny,“ říká Bureš.

eura Stockdonkey

zdroj: Shutterstock.com; autor: Stockdonkey

Právě Itálie se nachází v problémech už dnes. V zemi hrozí krize bankovního sektoru a ekonomové varují, že by se mohla přenést do celé Evropy. Země přitom patří mezi největší ekonomiky eurozóny, podle odborníků by proto podobný scénář napáchal větší škody než krize v Řecku.

Zdvižený prst představují také volby ve třech zakládajících zemích EU, které se budou konat příští rok.

„Volby ve Francii, v Německu a v Nizozemsku, plánované na rok 2017, navíc vytvářejí další nejistoty, neboť slabý růst a vysoká nezaměstnanost ve většině Evropy zvyšují podporu pravicových (v jádru eurozóny) a levicových (na jejích okrajích) populistických stran zaměřených proti euru, přistěhovalcům, muslimům a globalizaci,“ myslí si Rubini.

Kandidát krajní pravice Norbert Hofer má šanci na úspěch také v prezidentských volbách v Rakousku, jejichž druhé kolo se bude v září opakovat kvůli kauze týkající se manipulací s voličskými hlasy.