EK navrhne udělit Makedonii statut kandidátské země

makedonie

Evropská komise pravděpodobně doporučí, aby Makedonie dostala status kandidátské země. Samotné doporučení bude obsahem zprávy, která bude Komisí zveřejněna ve středu.

Udělení statutu kandidáta nepovede podle zdrojů automaticky k otevření přístupových jednání. Komise zatím takovýto krok nenavrhne.

Pokud vše půjde v souladu s pravidly, doporučí politické špičky EU Makedonii udělení statutu kandidáta v prosinci letošního roku. Je to politický signál, ale neznamená to začátek rozhovorů, jak uvedl zdroj z EK. Pro souhlas se zahájením jednání bude potřeba dalších rozhodnutí.

Zdroj z Evropské komise také uvedl, že Turecko dostalo statut kandidátské země v prosinci 1999, ale samotná přístupová jednání zahájila EU s Tureckem až v říjnu 2005.

Makedonský premiér Branko Crvenkovski odevzdal oficiálně přihlášku do EU 22. března 2004 za irského předsednictví. Irský premiér Bertie Ahern při této příležitosti vyzdvihl zásluhy zesnulého makedonského prezidenta Borise Trajkovského, který zemřel v únoru při havárii letadla v Bosně. Trajkovský krátce před touto nehodou podepsal přihlášku Makedonie do EU.

Komise ve středu zveřejní také zprávu o přípravách Turecka a Chorvatska na členství v EU a rovněž zprávu o pokroku dalších zemí západního Balkánu.