EK doporučila státům EU využívat rychlotesty na covid-19 při cestování či plošném testování

© EPA/ KATIA CHRISTODOULOU

Evropská komise dnes v rámci snahy o koordinaci koronavirových opatření doporučila členským státům Evropské unie využívat pro usnadnění cest přes hranice či širší testování populace covidové rychlotesty.

Státy by rychlotesty podle Komise měly nasazovat ve vhodných případech, aby také například posílily mnohdy nedostatečnou kapacitu klasických testů. Řada unijních zemí zatím zejména kvůli menší spolehlivosti rychlotestů s jejich širším používáním a uznáváním výsledků váhá.

Pro vzájemné uznávání výsledků testů a možnost širokého využívání antigenních rychlotestů se koncem října vyslovili unijní prezidenti a premiéři během videosummitu věnovaného koordinaci opatření proti covidu-19. Epidemiologové jednotlivých zemí však mají rozdílné názory zejména na to, zda by nasazení méně spolehlivých rychlotestů nemohlo mít negativní vliv na šíření nákazy. Za jejich používání lobbují zejména aerolinky, kterým kvůli pandemii dramaticky ubylo klientů a od testů s prakticky okamžitými výsledky si slibují alespoň částečné usnadnění provozu na mezinárodních linkách.

Členské státy by podle dnešních nezávazných doporučení měly využívat testy u lidí, kteří mají příznaky covidu-19 a potřebují rychlé potvrzení diagnózy. Jejich nasazení je podle Komise na místě i v případě, že existuje podezření na rychlé šíření viru v některých lokalitách a nedostává se klasických PCR testů. U těch se na výsledek čeká až několik dní.

Testujte, trasujte a sdílejte data. Komise se snaží koordinovat země v boji proti covid-19

Země Evropské unie by měly přikročit k vzájemnému uznávání covidových testů a začít využívat antigenové rychlotesty, aby zajistily průchodnost vnitřních hranic v době druhé vlny koronavirové pandemie. Doporučila to dnes Evropská komise.

Některé z rychlotestů dostupných na trhu mají podle Komise velmi nízkou přesnost a zjistí jen něco mezi třetinou a polovinou nemocných. Unijní exekutiva doporučila zemím, aby používaly pouze testy, které mají úspěšnost odhalení nemoci nejméně 80 procent, u zdravých lidí by pak správný výsledek měly mít nejméně v 97 procentech. Výhodou rychlotestů může být fakt, že by vzorky mohl podle Komise kromě zdravotníků odebírat i „vyškolený personál“.

Evropské úřady již chystají společné standardy pro nasazení těchto testů na letištích po celé EU. Podle Komise by mohly být využívány například také při hromadném testování populace, k němuž již sáhlo třeba Slovensko.

Komise chce posílit společnou zdravotní politiku EU

Evropská unie by měla lépe koordinovat zdravotní politiky členských států, aby byla připravena čelit hrozbám jako je současná pandemie covidu-19. Navrhla to dnes Evropská komise, která počítá mimo jiné se vznikem nové zdravotnické agentury či rozšířením působnosti současných evropských úřadů.

Společné standardy zatím nejsou na pořadu dne

„Testování je klíčovým nástrojem, jak zpomalit šíření covidu-19. Dnešním doporučením k využívání antigenních rychlotestů chceme zlepšit koordinaci testovacích metod členských států,“ uvedla eurokomisařka pro zdravotnictví Stella Kyriakidisová.

Komise doporučila také to, aby země co nejvíce sjednotily standardy používaných testů, díky čemuž by si mohly vzájemně uznávat jejich výsledky. Unijní exekutiva dnes rovněž oznámila, že ke dřívějším 100 milionům eur (2,7 miliardy korun) vyhrazeným na společný nákup rychlotestů přidá dalších 35 milionů eur na výcvik lidí, kteří by testování pod hlavičkou Červeného kříže a Červeného půměsíce prováděli.

O nezávazném návrhu Komise by měli ve čtvrtek při další videokonferenci hovořit lídři unijních zemí. Podle diplomatů však nelze čekat, že by s koordinovaným využíváním rychlotestů v nejbližší době souhlasily všechny členské státy.

Německé předsednictví EU podle agentury Reuters v posledních týdnech zjišťovalo mezi zeměmi podporu pro využívání antigenních testů a dospělo k závěru, že „velká skupina“ zemí považuje diskusi o „minimálních společných standardech za předčasnou“.

Ministři EU se nedohodli na vzájemném uznávání testů na koronavirus

Státy Evropské unie sjednotí barevné hodnocení regionů podle stupně šíření koronavirové nákazy, ke vzájemnému uznávání testů či sladění karanténních pravidel však nepřistoupí. Shodli se na tom dnes ministři unijních zemí, kteří pouze částečně podpořili koordinaci cestovních opatření proti covidu-19 navrhovanou Evropskou komisí.