EK brojí proti diskriminaci LGBT+. Chce posílit práva duhových rodin a trestat nenávistné projevy

Místopředsedkyně komise Věra Jourová a eurokomisařka pro rovnost Helena Dalliová © European Union 2020

Komise představila vůbec první unijní plán boje proti diskriminaci LGBTIQ komunity, tedy leseb, gayů, bisexuálů, transsexuálů, intersexuálů a queer. V příštích letech se zaměří na  potírání diskriminace a nenávistných projevů a posílení rodinných práv homosexuálů. 

Podle údajů Evropské komise se sice přístup k sexuálním menšinám v Evropě v posledních letech mírně zlepšil, například vloni se však s nějakou formou diskriminace setkalo 43 procent lidí s menšinovou orientací. Některé evropské státy se navíc v posledních letech od boje proti diskriminaci LGBTIQ komunity a posilování rovnosti odvracejí.

Maďarská vláda letos schválila novelu zákona, která znemožňuje transgender a intersex osobám úřední změnu pohlaví. Tento týden navíc ministryně spravedlnosti Judit Vargová (Fidesz) předložila ústavní dodatek, který definuje matku jako ženu a otce jako muže a ochranu práv dětí na identitu spojuje s pohlavím při jejich narození.

Proti LGBTIQ se ostře vymezuje také prezident sousedního Polska Andrzej Duda. Kritika komunity se stala dominantním tématem jeho letošní prezidentské kampaně, ve které LGBT+ označil za „ideologii“. Některé polské obce se dokonce vyhlašují za „zóny bez LGBT“ a otevřeně se staví vůči zástupcům této komunity, což je stálo část peněz z evropských fondů.

Členské státy, které nebudou respektovat práva LGBTIQ osob, by mohly o prostředky z evropské kasy přijít i v budoucnu. Nový nástroj na ochranu finančních zájmů Unie je v současné době nejčastěji skloňován s dodržováním právního státu, podle eurokomisařky pro rovnost Heleny Dalliové by se však měl vztahovat k také respektu LGBTIQ práv. Uvedla to pro server Politico.

Dudovy anti-LGBT výroky si vysloužily kritiku místopředsedkyně Komise Jourové

Místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová dnes ostře kritizovala polského prezidenta Andrzeje Dudu za jeho slova o nebezpečné „ideologii“ LGBT, jak je označována komunita leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob.

„LGBTIQ lidé jsou občany Evropské unie, kterým musí být garantována svoboda, plná práva a rovné příležitosti. Není to o ideologii, ale o identitě. Komise bude vždy chránit práva LGBTIQ před těmi, kteří mají v současné době stále větší apetit se proti této komunitě vymezovat na základě ideologie,“ prohlásila dnes místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová. „Každý by měl mít možnost být tím, kým chce být, aniž by se musel bát perzekuce,“ dodala.

https://twitter.com/VeraJourova/status/1326875229944246276

Zaostřeno na diskriminaci, rodinná práva a nenávistné projevy

Unijní exekutiva chce v rámci nové strategie v příštích pěti letech bojovat s diskriminací LGBTIQ komunity jak na pracovním trhu, tak ve školství či zdravotnictví. Komise bude proto v příštím roce prověřovat, jak členské státy implementují směrnici o rovnosti v zaměstnání. „Pokud najdeme nějaké nedostatky, budeme jednat,“ uvedla Jourová.

Komise chce posílit také práva duhových rodin. V současné době členské státy garantují LGBTIQ osobám odlišná rodinná práva podle vnitrostátních zákonů. Rodinná politika je totiž v kompetenci členských států. „Rodinná politika je v kompetenci členských států a my to plně respektujeme,“ uvedla Jourová.

Legislativa EU se však vztahuje na případy, ve kterých je dotčen volný pohyb osob, vysvětlila česká místopředsedkyně Komise. Překročí-li duhové rodiny vnitřní hranice EU, může se stát, že kvůli rozdílům v právních předpisech jednotlivých členských států nebudou uznány jejich rodinné vztahy. „To je nepřijatelné,“ uvedla Jourová. EK proto plánuje předložit normu, která by zavedla vzájemné uznávání rodičovských práv homosexuálních rodin po celé Unii.

V rámci posílení bezpečnosti sexuálních menšin Komise příští rok navrhne legislativu rozšiřující seznam trestných činů Unie o nenávistné projevy vůči LGBTIQ lidem, která má umožnit trestání nenávistných projevů vůči menšinám, a to včetně nenávistných projevů na internetu.

„Jsme stále daleko od úplné rovnosti a uznávání, které si LGBTIQ lidé zaslouží. Věřím, že ve spolupráci s členskými státy můžeme z Evropy učinit lepší a bezpečnější místo pro všechny,“ uvedla k plánu eurokomisařka pro rovné příležitosti Helena Dalliová.

Komise podle strategie vyzývá všechny členské státy, aby vypracovaly vnitrostátní strategii pro dosažení rovnosti sexuálních menšin a snažily se o její účinné zavedení do praxe.

„Chceme v Evropě prosadit rovnost pro všechny. Naším cílem je, aby se všichni v Evropě cítili bezpečně a měli stejné příležitosti k tomu plně využít svůj potenciál a být aktivně součástí společnosti,“ uvedla Jourová.