Obliba e-cigaret pod stromečkem roste, co na to zdraví?

zdroj: FreeDigitalPhotos.net; autor: stockimages

Elektronické cigarety mají svá rizika, spotřebitelé by ale měli dostávat spolehlivé informace, tvrdí prodejci. Často se prý totiž mluví jen o extrémních případech, kdy e-cigarety vážně poškozují zdraví. Je prý jasné, že potřebují zřetelná pravidla. Regulace e-cigaret se dnes (16. prosince) řeší na úrovni EU. Na stole je pružný kompromis, jednání se ale ještě mohou zablokovat.

I letos najdou někteří kuřáci pod vánočním stromečkem elektronickou cigaretu. Řada lidí je totiž přesvědčena, že je tak možné oproti kouření těch klasických ušetřit i stovky korun měsíčně a že navíc e-cigarety tolik neškodí lidskému zdraví.

Prodejci v České republice se shodují, že největší boom mají e-cigarety za sebou. V posledních letech ale rozhodně zažily velkou vlnu popularity a zejména o Vánocích prý byly jedním z hlavních „trháků“.

„Hlavně období před Vánoci je spojeno s výrazným nárůstem prodeje,“ potvrzuje Lukáš Kmenta, jednatel společnosti Petra Energy, která tyto výrobky prodává. Ostatně, e-cigaretu možná nemusí pod stromečkem nalézt jen stávající kuřáci.

„Stalo se nám už, že zavolali rodiče, aby se zeptali, jakou elektronickou cigaretu mají pořídit svému dítěti,“ popisuje svou zkušenost předsedkyně Společnosti pro léčbu závislosti na tabáku Eva Králíková. E-cigarety tak prý mohou ke kouření přivádět další lidi, protože mohou být považovány za nezávadné.

Ne bez rizika

Jeden z problémů podle ní spočívá i v tom, že mohou kouření ve společnosti opět normalizovat. Zdravotníci prý sice oceňují sníženou škodlivost, elektronické cigarety jsou ale pro ně kontroverzní téma.

V médiích se navíc často objevují zprávy o tom, že i e-cigarety mohou lidskému zdraví škodit. Panuje tak zatím řada nejasností. Elektronické cigarety jsou koneckonců stále ještě poměrně novým fenoménem. Na evropském trhu se objevily teprve v roce 2006.

K dispozici zatím není ani dostatek studií, které by se zabývaly jejich dlouhodobými dopady. Řada otazníků panuje také okolo složení náplní. Zdravotníci i prodejci tak upozorňují na to, že je potřeba dávat pozor, jaké e-cigarety kupovat.

„Nedoporučuji nakupovat náplně a e-cigarety od trhovců, ale pouze ve specializovaných prodejnách, kde zákazník dostane od zkušeného prodejce nejvíce informací,“ říká Dominik Jelínek, jednatel společnosti King Smoking, dalšího obchodníka s e-cigaretami.

Samá tragédie

Některým prodejcům vadí, že se v médiích píše především o „tragédiích“, které jsou s e-cigaretami spojeny.

„Média si přece jen vybírají šťavnaté zprávy. Takže lidé nejsou mnohdy informováni ani o skutečných rizicích, natož výhodách. Elektronická cigareta není ve většině případů taková hrozba, za jakou je některými vydávána. Ačkoliv stále obsahuje nikotin, který může být ve vyšší koncentraci toxický,“ řekla redakci Daniela Benešová, jednatelka společnosti V2 Cigs.

Podle některých za řadou negativních zpráv o e-cigaretách stojí také lobby tabákových firem, pro které jsou nové výrobky konkurencí. „Drtivá většina všech výzkumů vlivu elektronických cigaret na zdraví je financováno tabákovými koncerny,“ tvrdí Lukáš Kmenta.

Na druhé straně na trh s e-cigaretami vstupují právě i výrobci tabáku, kteří hledají nové obchodní příležitosti. Minulý měsíc informovala média o tom, že vlastní elektronické cigarety chce překvapivě začít vyrábět i největší tabáková společnost na světě, Philip Morris. Na trhu už figurují i další giganti jako British American Tobacco a Imperial Tobacco.

Léčivé přípravky

V jednotlivých evropských zemích zatím pro e-cigarety neplatí jednotná pravidla. Právě dnes (16. prosince) by ale mělo vyvrcholit jednání mezi členskými zeměmi a europoslanci, kteří dolaďují podobu evropské tabákové směrnice.

E-cigarety se staly jedním z jejích nejvýbušnějších bodů (EurActiv o tom informoval například zde). Mimo jiné i proto, že se na tomto poli střetly zájmy dvou mimořádně silných lobby – tabákové a farmaceutické.

Prodejci e-cigaret určitou formu regulace vítají. „Regulace určitě ano,“ shrnuje jednatel společnosti Gallagher Michal Hanák. „Spotřebitel to opravdu nemá jednoduché, protože e-cigarety dnes prodává každý ‚Franta Novák z Horní Dolní‘, který nakupuje levné zboží pofiderní kvality,“ vysvětluje.

Pokud by tedy byla jasně daná pravidla smysluplná a spotřebitelům pomáhala, bylo by to podle něj přínosné. „Nemělo by se ale regulovat proto, že tabákový průmysl je vytlačován ze scény, a tudíž se snaží trh s e-cigaretami poškodit,“ zopakoval již zmíněné obavy.

„Regulace by v jistém měřítku přijít měla už jen proto, aby se eliminovaly výrobky, které mohou být nebezpečné. Určitě by se ale neměly házet do jednoho pytle s klasickým tabákem nebo léčivy, protože tím e-cigarety nejsou a ani se o to nesnaží,“ dodává Daniela Benešová.

Do lékáren?

V jednání o tabákové směrnici se totiž uvažovalo o tom, že by se na e-cigarety vztahovala stejná pravidla jako na léčivé přípravky. Navrhla to Evropská komise a postavily se za to i členské země včetně České republiky.

To bylo ale nepřijatelné pro Evropský parlament, který navrhl pružnější opatření. Cigarety by tak sice podle něj měly podléhat jasným pravidlům, ale měly by být co nejvíce dostupné (průběhem jednání se EurActiv zabýval zde).

„Aby se elektronické cigarety prodávaly pouze v lékárně, to je nesmysl. Potom můžeme v lékárnách prodávat i klasické tabákové výrobky,“ myslí si Dominik Jelínek.

Nakonec by mohla evropská jednání skončit poměrně velkorysým kompromisem. Původním záměrem směrnice sice bylo, aby ve všech zemích EU platila stejná pravidla. Nakonec by si ale jednotlivé země mohly vybrat z několika variant. Nadále by tak existovaly státy, kde se budou e-cigarety posuzovat jako léčivé přípravky, v jiných zemích by se pak řídily tabákovou směrnicí.

Jak ale uvedla agentura Reuters, e-cigarety by se mohly stát i překážkou, která schválení směrnice ještě zkomplikuje.