Druhá fáze brexitu čeká na zelenou od členských zemí

druhá fáze brexitu

@ European Union, 2017

Vyjednávací týmy EU a Velké Británie dospěly k dohodě ohledně toho, jak by měla vypadat smlouva o odchodu Spojeného království z Unie. Prezidenti a premiéři členských zemí v pátek zhodnotí, jestli je dohoda dostatečná.

Vyjednávání o odchodu Velké Británie z EU se posouvá kupředu. Na stole nyní leží první hmatatelný výsledek, a to dohoda na možné budoucí podobě brexitu.

Dohoda se stane předmětem pátečního jednání Evropské rady. Očekává se, že předsedové a prezidenti členských zemi ji přijmou, a dají tak zelenou druhé fázi jednání.

Dosud se vyjednávání točilo kolem tří hlavních témat – ochrany práv občanů, irských hranic a vyrovnání britských závazků vůči Unii.

Česko po brexitu: studie naznačuje tři různé scénáře. Více >>>>

Práva občanů EU žijících v Británii by podle nové dohody měla zůstat taková, jaká jsou nyní. Dohlížet na to budou britské soudy, po dobu osmi let od brexitu však bude mít poslední slovo Soudní dvůr EU. Podobně na tom budou i Britové v EU, na jejichž práva by brexit neměl mít žádný dopad.

Británie dále uvedla, že nezpřísní kontroly na hranicích s Irskem a že bude ctít Belfastskou dohodu z roku 1998, díky které zavládl mezi Británii a Irskem mír.

Poslední kapitolou nedávno dosažené dohody mezi EU a Británií jsou finance. Neobsahuje sice žádnou finální částku, Londýn se však zavázal k tomu, že nadále bude platit své závazky vyplývající z členství v EU.

Spokojenost na více frontách

Podle Evropské komise je pokrok v rámci první fáze vyjednávání o brexitu dostatečný k tomu, aby se vyjednávání mohlo posunout do další fáze. V té se bude řešit budoucnost vzájemných vztahů po brexitu.

„Dovolte mi být upřímný. Máme před sebou stále dost práce, toto ještě není konečná dohoda o vystoupení,“ uvedl šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker.

Spokojenost dnes vyjádřil také Evropský parlament. Ve své rezoluci doporučil, aby se vzájemné rozhovory o brexitu posunuly dál a pochválil zejména dohodu o zachování práv Evropanů ve Velké Británii.

Slovo parlamentu

Europoslanci ale upozorňují na další témata, které je ještě nutné vyřešit.

Žádají například, aby se ochrana práv tří milionů občanů EU v Británii po brexitu vztahovala i na jejich „budoucí partnery“. Trvají také ulehčení administrativní zátěže, kterou bude pro unijní občany v Británii brexit znamenat.

Europarlament dále požaduje, aby byla zachována závaznost rozhodnutí Soudního dvora EU pro britskou stranu. Klade důraz i na budoucí roli britského ombudsmana, jehož úkolem bude řešit stížnosti občanů EU i po brexitu.

Dalším bodem, který europoslanci žádají, je, aby závazky související se Severním Irskem byly skutečně plně prosaditelné.

„V tuto chvíli osobně vnímám jako nejpalčivější oblast bezpečnosti a obchodních vztahů. Každopádně v zájmu nás i Britů řešit bezpečnost společně,“ komentovala dnešní rozpravu europoslankyně Dita Charanzová (ANO, ALDE).

Evropský parlament jednání lídrů 27 členských států ovlivnit nemůže, bude však schvalovat vyjednanou dohodu o britském odchodu z EU.

„Neznamená to, že je vyřešeno vše, není to ani bianco šek pro Británii, že Parlament bude souhlasit se zněním finální dohody o odchodu z EU,“ dodala Charanzová.

Času ubývá

O přechodu k další fázi budou muset rozhodnout právě členské země na summitu.

„Samozřejmě bereme vážně doporučení komise, ale finální stanovisko je na lídrech EU v pátek,“ řekl ČTK minulý pátek státní tajemník pro evropské záležitosti Aleš Chmelař.

Pozice Česka v otázce brexitu zůstává stejná. Radiožurnálu to potvrdil to i designovaný premiér Andrej Babiš.

„Pro nás je důležité, abychom zachovali pozici pro naše občany, kteří pracují ve Velké Británii, a abychom zachovali obchodní vztahy,“ uvedl Babiš.

Upozornil na to, že Česko bude muset být aktivní při jednáních o tom, kolik Británie zaplatí do společného rozpočtu.