Donutíme USA šetřit energií?

ropa, energie, znečištění

Členské státy Evropské unie se dohodly, že se pokusí na nadcházejícím zasedání nejbohatších států světa G-7 ve Washingtonu zatlačit na Spojené státy, aby začaly snižovat svojí spotřebu energie. Je to jedna ze strategií vedoucí ke snížení nedostatku ropy na světových trzích a tedy i k snížení její ceny.

Evropští ministři financí zvažovali možné kroky, které by vedly ke snížení cen ropy a benzínu na evropských trzích. Společně, kromě Belgie a Polska, odmítli snížení spotřebních daní na pohonné hmoty. Celkové napětí na trhu s ropou a ropnými produkty by měly snížit zvýšené investice ropných společností do rafinerií, zvýšení objemu těžby a snížení spotřeby energie. Nejvíce by pomohla snížit světovou poptávku po ropě alespoň částečná redukce spotřeby v Spojených státech a nárůstu objemu spotřeby v Číně. Roční spotřeba ropy ve Spojených státech na hlavu je zhruba 2,5 krát vyšší než je průměr Evropské unie.

Evropská unie se bude snažit vyvíjet tlak na vládu Spojených států, aby začala podporovat různé programy, které by vedly k úsporám energií. Mohla by to být například podpora aut s nízkou spotřebou pohonných hmot. Snížení spotřeby energie je spíše dlouhodobý krok. Nyní je potřeba rychle doplnit zásoby před nadcházející topnou sezónou, která začne velice brzy, aby se předešlo dalšímu zvyšování ceny, shodli se také ministři financí EU.