Donald Tusk a Jean-Claude Juncker chtějí s Trumpem co nejrychleji mluvit

donald tusk a jean-claude uncker

Předseda Evropské rady Donald Tusk a předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker @ European Union, 2016

V návaznosti na výsledek prezidentských voleb v USA žádají představitelé EU co nejdříve uskutečnění americko-unijního summitu. Na něm by se mělo diskutovat o podobě vzájemných vztahů v dalších čtyřech letech. Zdůrazňují také, že euroatlantické vazby stojí na společných hodnotách svobody a tržní ekonomiky.

Z amerických prezidentských voleb vzešel jako vítěz republikánský kandidát Donald Trump. Většina komentátorů a odborníků se shoduje, že výsledek voleb je překvapením, jelikož průzkumy poslední doby favorizovaly spíše kandidátku demokratů Hillary Clintonovou. Američtí voliči nicméně rozhodli a světoví lídři nyní řeší, jak bude globální politická scéna v příštích letech vypadat.

Během dnešního dopoledne nově zvolenému prezidentovi USA gratulovali také unijní lídři. Předseda Evropské rady Donald Tusk a předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker tak učinili v dopise, ve kterém Trumpovi zdůraznili mimo jiné důležitost blízké spolupráce mezi Unií a Spojenými státy a požádali jej, aby při nejbližší příležitosti přijel do Evropy. Brzké uskutečnění americko-unijního summitu podle nich umožní „zmapovat podobu našich vztahů během následujících čtyř let“.

Přečtěte si také náš factsheet o vztazích EU a USA. Více >>>> 

Část evropské veřejnosti se obává, že za dobu Trumpova působení v Bílém domě se vztahy mezi Washingtonem a Bruselem zhorší. Zejména státy Pobaltí jsou znepokojeny jeho předvolební rétorikou, kdy americkou vojenskou pomoc členům NATO podmiňoval tím, že členové Aliance musí platit částky, ke kterým se zavázaly.

Tyto nálady se však Tusk s Junckerem snaží mírnit. „Strategické partnerství mezi Evropskou unií a Spojenými státy stojí na našich společných hodnotách svobody, lidských práv, demokracie a víry v tržní ekonomiku,“ uvedli dále v dopise. Dodali také, že bychom měli společně upevnit vztahy, které jsme přes Atlantik doposud budovali.

Zmínili i další pokračování vyjednávání dohody o Transatlantickém obchodním a investičním partnerství (TTIP), pro kterou jsou podle nich dobré vzájemné vztahy stěžejní, a ambici věnovat se i nadále klimatickým změnám a bezpečnostním hrozbám. Mezi ty v dopise zařadili tzv. Islámský stát a porušování ukrajinské suverenity a teritoriální integrity.

K vítězství se však vyjádřili i jiní unijní politici. Například předseda Evropského parlamentu Martin Schulz se ale místo gratulací rozhodl promluvit více k unijním občanům. „Pan Trump se dokázal stát nositelem pocitu úzkosti a strachu milionů Američanů. Tyto nálady nyní musí být řešeny důvěryhodnou politikou a důvěryhodnými návrhy,“ napsal ve svém prohlášení.

„Proběhlou kampaň si nebudeme pamatovat v nejlepším světle. Polarizace tyto volby doslova zaplavila. Prezident Trump má nyní před sebou skličující úkol opět stmelit společnost,“ dodal. Dále připomenul, že vzhledem k probíhajícím konfliktům v Sýrii, na Ukrajině, v Iráku a v Libyi budou jeho diplomatické schopnosti prověřovány od prvního dne.

„Globální politika vyžaduje pokračující angažovanost Spojených států. Jen tak se svět může stát lepším místem pro naše děti. Ve všech oblastech, od boje s globálním oteplováním až k závazkům v rámci NATO, všichni od budoucího prezidenta Spojených států očekáváme formování mezinárodních vztahů a prosazování hodnot svobody a demokracie,“ napsal Schulz.

Vysoká představitelka Evropské unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Federica Mogheriniová pak k výsledkům voleb dodala, že vztahy mezi EU a USA jsou „hlubší než jakákoli politická změna“. „Budeme pokračovat ve společné práci, budeme znovuobjevovat sílu Evropy,“ uvedla.